menu

GRUDZIEŃ – CZAS ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

2020-12-24 13:20:33 (ost. akt: 2020-12-24 13:28:43)

Grudzień, to przede wszystkim czas oczekiwania na Święta. Dzieci czekają na choinkę, spotkanie przy wigilijnym stole, a najbardziej na Świętego Mikołaja.

W tym roku w Miejskim Przedszkolu „Bajka” Mikołaj gościł dwa razy. Po raz pierwszy odwiedził dzieci 6 grudnia. Na krótką chwilę pojawił się w ogrodzie przedszkolnym, pozdrowił wypatrujące go przez okna dzieci, pozostawił słodkie upominki i zniknął. Najprawdopodobniej pospieszył z prezentami do innych dzieci w mieście.
Po raz drugi pojawił się w przedszkolu 16 grudnia. Ten dzień zarezerwował specjalnie dla naszych dzieci. Przedszkolaki przystroiły, własnoręcznie przygotowanymi ozdobami, choinkę rosnącą w ogrodzie. Każda grupa ozdobiła swoją salę i przygotowała krótki program artystyczny. Najmłodsze „Myszki” zaśpiewały piosenkę o Mikołaju, który zgubił saneczki i zatańczyły razem ze świecącymi gwiazdkami, a potem wyrecytowały sugestywny wiersz: Mikołaj z niespodziankami. „ Wiewióreczki” śpiewały o dobrym Świętym Mikołaju, recytowały: „My jesteśmy choineczki oraz zatańczyły taniec siedmiu reniferów. „Żabki” zaśpiewały piosenkę o znajomym Mikołaju, „To Mikołaj” i „Świetlistą kolędę”, a w wierszykach zwracały się do gościa: „drogi Mikołaju…”. Podobnie „Biedronki” – zwróciły się do Mikołaja słowami wiersza: „Mikołaju”, zaśpiewały piosenkę: „Święty Mikołaju” i zatańczyły przy porywającej do tańca pastorałce: „Od serca do ucha”. „Sówki”, oprócz tradycyjnych słów w wierszu i piosence skierowanych do Świętego Mikołaja, zaśpiewały o tradycjach świątecznych: „jest taka jedna grudniowa noc, co niesie ze sobą magii moc …” oraz przedstawiły krótką inscenizację, która pokazała, że każdy poprzez dobre czyny może stać się aniołem dla innych. „Pszczółki” zaśpiewały przy akompaniamencie janczarów piękną piosenkę: „Święta, święta, święta”, zatańczyły przy piosence „ Zima” oraz zaśpiewały pastorałkę, wyrecytowały wiersze oraz wręczyły Mikołajowi prezent – szalik: „ażeby nie zmarzł w szyję i w uszy, gdy z burej chmury śnieg zacznie prószyć…”
Na zakończenie odwiedzin w każdej grupie Mikołaj pobawił się z dziećmi, za pomocą czarodziejskiej liny sprawdził, czy były grzeczne, zrobił z dziećmi pamiątkowe zdjęcie, pozostawił prezenty i ruszył w dalszą drogę. Mikołaj zapewne jeszcze raz odwiedzi dzieci w tym roku. Tym razem przybędzie do ich domów rodzinnych i zostawi prezenty pod choinką.
Wesołych Świąt!

Autor H.N.