menu

Reportaż

2017-11-19 21:14:15 (ost. akt: 2021-07-05 14:25:28)

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w przedszkolu „Bajka”

Zbliżają się wakacje. Sześciolatki żegnają przedszkole. Pozostałe przedszkolaki mówią do zobaczenia we wrześniu.
W dniach 22 i 23 czerwca 2021r. odbyły się w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” uroczyste zakończenia roku szkolnego. Dzieci nie mogły doczekać się tej chwili i to nie dlatego, że zaczynają się wakacje. W przedszkolu zakończenie roku szkolnego ma charakter symboliczny, a niektóre dzieci uczęszczają do placówki również latem. Oczekiwanie związane było z tym, że na uroczystość zostali zaproszeni rodzice. Była to ostatnia w tym roku szkolnym i jednocześnie pierwsza impreza z udziałem gości.
Ze względu na trwające obostrzenia i reżim sanitarny występy odbyły się w ogrodzie, a goście utrzymywali bezpieczne odległości.
Zakończenie roku szkolnego najbardziej przeżywały dzieci, które po wakacjach rozpoczną naukę w szkole. Dla nich to prawdziwe pożegnanie z kolegami, koleżankami i ukochanymi paniami.
„Pszczółki” oprócz wierszy i pożegnań miały w zanadrzu kilka tańców: „Passodoble” i „Zig, zag”, wzruszających piosenek: „Już czas”, „Wakacji czas” i „Pożegnanie z przedszkolem” oraz pięknie wykonany przebój Krzysztofa Klenczona: „10 w skali Beauforta”.
„Sówki” pożegnały przedszkole tradycyjnie wierszem i piosenką. W wierszach podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola i rodzicom, a jedna z młodszych koleżanek pożegnała wierszem odchodzących do szkoły kolegów i koleżanki. Zaśpiewały piosenki: „Serduszko przyjaźni”, „100 lat dla mamy i taty”, „Pożegnanie starszaków” i „Plecak, torba i walizka” oraz zatańczyły przy piosence Ani Wyszkoni „Biegnij przed siebie”.
„Myszki” świętowały ten dzień wspólnie z rodzicami. Zaśpiewały między innymi piosenki: „Ja kocham cię mamo”, „Puk, puk serce bije”. Wyrecytowały wiersz „Wakacje”, a uroczystość została zwieńczona zabawą z chustą animacyjną: „Tęcza nad łąką”.
„Wiewióreczki” zaśpiewały „Taniec z lubeki”, „Tralala dla mamy i taty”, „Wakacyjna poleczka”. Pięknie wyrecytowały wierszyk „Wiersz na kolorowe lato”.
„Żabki” zabrały gości w wakacyjną podróż. Zaśpiewały piosenki „Wakacyjny szlak”, „Maszeruje sobie żwawo”, „Rodzinna poleczka”, „Jedziemy pociągiem”. W wierszykach dzieci poruszyły bardzo ważna kwestię – wakacyjne rady na bezpieczne spędzenie czasu.
„Biedroneczki” zaśpiewały: „Niech żyją wakacje”, „Ja mam tylko jeden świat”, „Jedziemy na wakacje”. Wykonały tańce: „Bahama Mama” i „Poleczka”. Wiersze: „Nasza grupa”, „Najlepsze są wakacje” oraz „Wakacyjne rady”.
Absolwentom przedszkola, Pani Dyrektor oraz nauczycielki grup życzyły samych piątek i szóstek w szkole, wielu nowych przyjaciół i rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej z odwagą i radością. A wszystkim dzieciom życzymy zdrowych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia po wakacjach.


Autor: HN i ND
Niezwykły Dzień Dziecka w „Bajce”

Jak co roku, tak i teraz, dzieci z utęsknieniem czekały na Dzień Dziecka. Wyjątkowo w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” Dzień Dziecka obchodziliśmy nie jeden, a kilka dni.
Obchody rozpoczęły się dwudziestego ósmego maja. Tego dnia „Żabki”, „Wiewióreczki”, „Sówki” i „Pszczółki” były w kinie, a film: „Co w duszy gra”, dostarczył dzieciom wiele radości i artystycznych wrażeń. Wiele emocji wzbudził sam pobyt w kinie i wyjście poza przedszkole.
Pierwszego czerwca „Pszczółki” i „Sówki” pojechały na wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego Dolomity w Nowym Dworze. Spotkały tam Szarego Wilka, który opowiedział im o życiu i zwyczajach Indian z Ameryki Północnej, pokazał jak się strzela z łuku, zatańczył dla nich taniec tropiciela i nauczył indiańskiego tańca kulawego konia. Dzieci wykonały indiańskie amulety i naszyjniki. Takie same atrakcje czekały na „Żabki” i „Biedroneczki” następnego dnia, ponieważ drugiego czerwca one również pojechały na spotkanie z Szarym Wilkiem.
Tymczasem w Dniu Dziecka na dzieci młodsze, z grup: „Myszki” i „Wiewióreczki”, w ogrodzie przedszkolnym, czekało wiele atrakcji. Były to między innymi gry i zabawy przy muzyce, szalone zjazdy na dmuchanej zjeżdżalni, przejścia przez tunel, przeciąganie liny, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Tu też odwiedził je Pan Burmistrz, z życzeniami i koszem słodkich niespodzianek. Nie zapomniał również o dzieciach, których nie zastał w przedszkolu, ponieważ były na wycieczce. Po powrocie i na nich czekały słodkie niespodzianki. A na podwieczorek, tradycyjnie, były lody i upominki.
Dzień Dziecka przedłużył się jeszcze na kolejny dzień. Drugiego czerwca do przedszkola przybył Pirat, który wraz ze swoim pomocnikiem oraz Minionkami zabrał dzieci swoim pirackim statkiem do zaczarowanej baśniowej krainy. Były wesołe zabawy, bańki mydlane w rozmiarze XXL i morskie fale z chusty animacyjnej. Wrażeń było co nie miara.
Mamy nadzieję, że radość dzieci będzie trwała cały rok, a Dniem Dziecka będą, nie tylko te świąteczne, ale wszystkie dni w roku.

Autor: HN i ND"Bajka"- przywitała wiosnę


Przedszkolaki, jak chyba i każdy z nas, z utęsknieniem czekały na wiosnę. Wreszcie przyszła. Towarzyszyło jej słońce, a witały ją dzieci w ogrodzie przedszkolnym.

W tym roku wiosnę przywitaliśmy w naszym ogrodzie. Uroczystość przywitania wiosny koordynowała Pani Ewa Domurad. Przygotowała wraz z dziećmi ze swojej grupy marzannę, która zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Wiosennym „Najładniejsza Marzanna - 2021" no i tradycyjnie, w obecności dzieci, zmieniła swój zimowy strój w wiosenną szatę.
Dzieci przywoływały wiosnę piosenkami i wierszykami. Najmłodsze „Myszki” zaśpiewały: „Przyszła do nas wiosna”. „Wiewióreczki” przywoływały wiosnę okrzykiem: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno! Ciebie wyganiamy, wiosnę przywitamy”. „Żabki” wołały: „Piękna i zielona Pani Wiosna przyszła do nas”. „Biedroneczki” zaśpiewały piosenkę: „Zielony koncert”. „Pszczółki” i „Sówki” wspólnie zaśpiewały: „Wiosna w błękitnej sukience”, a potem przywoływały wiosnę okrzykami. „Sówki” wołały: „Marzanko, Marzanko! Zimy koleżanko! Do widzenia łyżwom i nartom, i sankom”, „Pszczółki” zaś: „ Marzanno, marzanno, ty zimowa panno! Zimę tu żegnamy, a wiosnę wołamy”. Po tych słowach wszystkie dzieci z całego przedszkola głośno wołały: wiosno, wiosno, wiosno!
I wiosna przyszła. Zobaczyliśmy lecący klucz dzikich gęsi oraz wyrastające pierwsze wiosenne roślinki. Dzieci radośnie zatańczyły oraz zabawiły się wspólnie. A potem każda grupa osobno, poszła szukać jej oznak w różnych częściach ogrodu przedszkolnego.

Autor: HN i ND„Bezpieczne Przedszkole = Bezpieczny Przedszkolak”– projekt działań profilaktycznych

W roku szkolnym 2020/2021 Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie z inicjatywy Dyrektor Urszuli Stawickiej realizuje zadania pozwalające uzyskać Certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

Koordynatorem projektu w przedszkolu pod nazwą: „Bezpieczne Przedszkole = Bezpieczny Przedszkolak” jest Pani Agnieszka Kościelna. Przedszkolny projekt edukacyjny przeznaczony jest dla dzieci 3 – 6 letnich Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. Głównym jego założeniem jest podejmowanie działań podnoszących bezpieczeństwo przedszkolaków.
W ramach projektu dzieci zapoznały się z Regulaminem bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu oraz Kodeksem Przedszkolaka w poszczególnych grupach, wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata” i poznały zagrożenia płynące z zanieczyszczonego środowiska, poznały zasady zachowania szczególnej ostrożności podczas korzystania ze sprzętów domowych oraz zasady bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, brały udział w zabawach dramowych, tematycznych oraz grach dydaktycznych, które uczyły przestrzegania zasad warunkujących bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi. Ponadto, poprzez współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną dzieci wzięły udział w akcji: „Pudełko pełne książek”, konkursie plastycznym w przedszkolu promującym bezpieczeństwo i rozsądek podczas zabaw zimowych: „ Bezpieczne zabawy zimowe” oraz w ogólnopolskim konkursie promującym dbanie o higienę jamy ustnej: „Przyjaciele Klubu Mleczaka”.
To tylko niektóre z działań, które zrealizowaliśmy, a wiele jeszcze przed nami. Mamy nadzieję, że przed końcem roku szkolnego dzieci osiągną przewidywane efekty realizowanego projektu, a mianowicie: zostaną wyposażone w wiedzę i umiejętności pozwalające na rozpoznawanie niebezpieczeństw i przewidywanie ich skutków.

Autor: H.N. i N.D.
Dzień, w którym odbywa się bal karnawałowy w przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.

Tradycyjnie pod koniec karnawału w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” odbył się bal karnawałowy, który w tym roku prowadził zespół „Kiri”, czyli znany z zajęć rytmiki i lubiany przez dzieci Pan Irek. Bal odbył się 10 lutego i był to „Serduszkowy bal karnawałowy”, zachęcający do okazywania życzliwości i serdeczności kolegom i koleżankom. Do przedszkola przybyły w tym dniu dzieci tak świetnie przebrane w baśniowe postacie, że niektóre trudno było rozpoznać. Stroje dzieci były naprawdę bardzo różnorodne. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, piraci, bohaterowie komiksów Marvella oraz wiele, wiele innych postaci bajkowych, leśnych zwierząt, baśniowych ptaków, smoków itp. Nie zabrakło też dzieci w strojach służb mundurowych, które dbały o porządek i bezpieczeństwo na balu. Dzieci bawiły się nieco inaczej niż na dotychczasowych balach, ponieważ każda grupa miała swój indywidualny, mały bal. Nie przeszkadzało im to jednak w korzystaniu z niesamowitej atmosfery, świata fantazji, muzyki i tańca. Z pewnością „Serduszkowy bal karnawałowy” będą wspominać do następnego karnawału. Karnawał zakończyliśmy następnego dnia „Tłustym Czwartkiem”. W tym dniu, zgodnie z tradycją, na podwieczorek były pyszne pączki. Do jedzenia nie trzeba było namawiać nawet największych „niejadków”. Tym, miłym i słodkim akcentem przedszkolaki pożegnały karnawał do następnego roku.

Autorzy: H.N. N.D.
„Szkoła Przyjazna Środowisku” Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty

W grudniu Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie otrzymało Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty - „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Droga do zdobycia Certyfikatu była długa i obejmowała szereg działań. Inicjatorem wszystkich przedsięwzięć zorganizowanych w „drodze do Certyfikatu” była pani Dyrektor Urszula Stawicka.

Koordynatorem projektu w przedszkolu pod nazwą: „Przyroda to wielka przygoda” była Pani Ewa Domurat. Przedszkolny projekt edukacyjny przeznaczony był dla dzieci 3 – 6 letnich Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. Głównym jego założeniem było przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy dotyczącej poszanowania zasobów środowiska. Realizowany był podczas zajęć edukacyjnych, wycieczek, spacerów, spotkań z ekspertami oraz w każdym odcinku dnia codziennego w przedszkolu.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie w ramach realizacji działań na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w ciągu minionych trzech lat, podejmowały różnorodne aktywności. Min. corocznie brały udział w akcjach i programach edukacyjnych tj. „Europejski dzień bez samochodu”, „Sprzątanie świata”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury, „Mamo tato, wolę wodę”, zbierały karmę dla zwierząt ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie, uczestniczyły w wycieczce do Wioski Garncarskiej w Kamionce k/Nidzicy, były w Motylarni i Ogrodach Pokazowych w Marcinkowie k/Mrągowa. Każdego roku w przedszkolu odbywa się Koronacja na Króla i Królową Bajki pod przyrodniczymi hasłami np. „Polska jesień radość niesie”, „Przedszkolaki i przyroda to wielka przygoda” . W ogrodzie przedszkolnym, który bogaty jest w różne gatunki drzew, krzewów, kwiatów i ziół, odbywają się Majówki Rodzinne, na których w czasie zabaw dzieci przekazują wiadomości przyrodnicze swoim rodzinom. Dzieci pielęgnują też rośliny w ogrodzie przedszkolnym oraz pamiętają, że nie wolno łamać gałęzi, deptać kwiatów i ziół. Dbają również zimą o ptaki, które odwiedzają nasz ogród. Starsze przedszkolaki przekazują tę wiedzę młodszym dzieciom oraz naszym gościom. Tradycją jest coroczny czerwcowy rejs statkiem „Jagienka” po Jeziorze Domowym Dużym, gdzie wychowankowie mają możliwość poznania flory i fauny środowiska wodnego. W ciągu trzech lat uczestniczyły w licznych spektaklach teatralnych, festiwalach, koncertach muzycznych o tematyce ekologicznej, uczestniczyły w ogólnopolskich projektach edukacyjnych tj. „Poznaję miasta Polski dzięki mojemu koledze” „Polska w pocztówce”, „Krecik zwiedza Polskę”, dzięki którym miały możliwość nawiązania kontaktu z przedszkolami z całego kraju. Wychowankowie brali udział w projekcie edukacyjnym Akademii Zdrowego Przedszkolaka – „Podróż do EKO- krainy”. Nasze przedszkole przystąpiło do projektu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej". Nauczycielki współpracując ze środowiskiem lokalnym m.in. Miejską Biblioteką Publiczną, pracownikami sklepów ogrodniczych Flora Garden, weterynarzami, pszczelarzami, strażakami, ratownikami wodnymi, rodzicami opracowały i zrealizowały grupowe projekty edukacyjne o tematyce przyrodniczej: „O Ziemię dbamy, bo ją kochamy”, „Zimowe przedszkole”, „Piękna nasza Polska” „Ekologia z Pofajdokiem”, „Pracowite Pszczółki” oraz „Drzewa przyjaciółmi ludzi i zwierząt”. Przedszkole „Bajka” było organizatorem i uczestnikiem konkursów plastycznych: „A to Polska właśnie” , „Przyroda wokół nas”, „Moja mała Ojczyzna”, fotograficznego- „Piękna nasza Polska cała. Dzieci brały udział w zewnętrznych konkursach plastycznych tj. „Leśne Zwierzęta”, „Żubr Pompik. Wyprawy”, „Kapelusz Pani Jesieni”, „Dzieci z bocianem”. Wychowankowie uczestniczyli w zbiórkach surowców wtórnych nakrętek i baterii. W działania te zaangażowane było środowisko lokalne, co podniosło świadomość ekologiczną dla dobra naszej planety.
To tylko przykłady trzyletnich działań przedszkolaków. I chociaż wiosną ubiegłego roku realizację ich znacznie utrudniła pandemia, to i tak większość zaplanowanych działań została zrealizowana, a dzieci, w „drodze do uzyskania Certyfikatu” zdobyły wiedzę i umiejętności dotyczące poszanowania przyrody, reagowania na złe zachowania względem otaczającego ich środowiska, odkryły i doceniły walory zdrowotne i estetyczne naturalnych zasobów przyrodniczych otoczenia i regionu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i nabyte doświadczenia sprawią, że będą dbać o przyrodę nie tylko jako dzieci, ale również gdy dorosną.

Autorzy: H.N., E.D., N.D.
„Bajka” dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła Do Hymnu"


„Akcja „Szkoła Do Hymnu” to ponad 16 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju” – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej na Twitterze.
W tej imponującej liczbie znalazło się również Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie.


W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości dzieci oraz pracownicy naszego przedszkola włączyły się w ogólnopolską akcję: „Szkoła Do Hymnu” zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tej akcji dnia 10 listopada 2020r. punktualnie o godzinie 11:11 w całym przedszkolu zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, a dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uroczyście odśpiewały cztery zwrotki hymnu. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii każda grupa wykonała Hymn Polski w swojej sali W ten sposób, jako społeczność przedszkolna, włączyliśmy się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy. Przedsięwzięcie to kontynuacja inicjatywy z poprzednich lat.
Ten dzień dzieci przeżyły dumnie i z uśmiechem na twarzy, a ich dumę z bycia Polakami i Polkami możemy zobaczyć na zdjęciach.
ZDROWO I KOLOROWO – KORONACJA NA KRÓLA I KRÓLOWĄ BAJKI

Jak co roku w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odbyła się Koronacja dzieci na Króla i Królową Bajki. Ze względu na trudny dla wszystkich czas koronacja odbyła się bez udziału rodziców.

W dniu 28 października 2020r. tytuł Królowej i Króla Bajki zdobyły dzieci, które rozpoczęły przygodę z przedszkolem. Były to wszystkie „Myszki” (3-latki), prawie wszystkie „Wiewióreczki” (3,4-latki) oraz jedno dziecko z grupy ,,Biedroneczki” (5-latki). Pozostałe dzieci również brały aktywny udział w uroczystościach jako Królowie i Królowe koronowane w latach ubiegłych.
Na początek dzieci musiały wykazać się artystycznymi umiejętnościami. „Myszki” zaśpiewały piosenki: „Słoneczko” i „Paluszek” oraz nauczyły się swoich pierwszych wierszyków o myszkach i przedszkolaczku. „Wiewióreczki” - zgodnie z przynależnością do grupy zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk o wiewióreczce oraz zaśpiewały piosenkę: „Mały przedszkolak”. „Żabki” – zgodnie z hasłem uroczystości – zaśpiewały piosenki „Małe czerwone jabłuszko” i „Kolorowe listki”, a poza tym zaśpiewały i powiedziały wierszyk o żabkach. „Biedroneczki” pięknie zatańczyły, zaśpiewały piosenkę „Biedroneczka Lola oraz przygotowały wiersz „Jestem sobie biedroneczka”. „Sówki” wykazały się znajomością hymnu przedszkola: „Witajcie w naszej Bajce” oraz w wierszu i piosence udowodniały, że „sowa to takie mądre ptaszysko…”. Starszaki – „Pszczółki” zaśpiewały piosenkę: „Lecą pszczółki”, przygotowały wzruszającą inscenizację o tym, że tylko naturalne i niezatrute kwiatki pozwolą pszczołom zrobić miód oraz w piosence udowadniały, że najważniejsza jest przyjaźń.
Po prezentacji artystycznych umiejętności, dzieci, które rozpoczęły przygodę z przedszkolem z niecierpliwością oczekiwały na koronację. Uroczystej koronacji dokonała Pani Dyrektor – Urszula Stawicka. Natomiast wszystkie dzieci – i te które korony otrzymały dziś i te, które Królem lub Królową „Bajki” zostały wcześniej – otrzymały słodkie berła.
Przedszkolaki pięknie i z dumą zaprezentowały się w koronach na głowach i berłami w dłoniach. Królowe i Królowie zobowiązały się, że będą przestrzegać zasad obowiązujących w przedszkolu i dawać dobry przykład innym. Z pewnością dotrzymają obietnicy.

Autor H.N.Dzień Przedszkolaka


Skończyło się lato. Nasze przedszkole – stosując się do obostrzeń i reżimu związanego z sytuacją epidemiczną zatętniło życiem. Niektóre dzieci uczęszczały do przedszkola przez cały okres wakacji. Większość jednak miała kilkumiesięczną przerwę, po której z radością spotkały się z rówieśnikami i swoimi paniami. Dla dwóch grup maluszków to początek przygody z przedszkolem. I mimo, że początki są zawsze trudne, to po pierwszym miesiącu większość dzieci dobrze znosi rozstanie z rodzicami i dobrze się bawi w swojej sali, ze swoimi paniami, koleżankami i kolegami.
Niewątpliwą atrakcją we wrześniu były obchody Dnia Przedszkolaka. W tym dniu życzenia wszystkim przedszkolakom złożył osobiście Burmistrz Szczytna – Krzysztof Mańkowski. Wraz z życzeniami poczęstował dzieci świątecznymi cukierkami i podarował wszystkim kolorowanki. Potem do przedszkolnego ogrodu zawitał niespotykany gość – Marshall z Psiego Patrolu. Z pomocą swojej asystentki zachęcał dzieci do zabawy. A dzieci nie potrzebowały wcale wielkiej zachęty – bo bawiły się wyśmienicie. Zabawy, konkursy i bańki mydlane pozostaną w pamięci na długo. A na zakończenie przedszkolaki prosiły, aby Marshall w ich imieniu zaprosił do naszego przedszkola inne postacie z dziecięcych bajek.
Przedszkolakom leży na sercu dobro naszej planety. Dlatego też oprócz Dnia Przedszkolaka starsze dzieci, tradycyjnie, jak w każdym roku, wzięły udział w akcji Sprzątanie Świata. A jeśli mowa o tradycjach przedszkola, to jak w każdym miesiącu obchodziliśmy urodziny sierpniowych i wrześniowych Jubilatów. Jak zwykle były zabawy, małe upominki oraz pyszne torty. Świętowaliśmy również Dzień Chłopca.
Życzymy dzieciom, aby cały rok szkolny 2020/2021 był tak bogaty w wydarzenia i wesoły jak jego pierwszy miesiąc.

Autor: H.N.„Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”


W roku szkolnym 2019/2020 w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka”, w grupie dzieci 3-letnich „Myszki”, realizowany był międzynarodowy projekt edukacyjny; „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Celem głównym projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą.
Inauguracja projektu odbyła się z udziałem Pani Dyrektor, która przeczytała dzieciom krótkie opowiadanie i porozmawiała na temat ulubionych książeczek dzieci.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące moduły:
1. Mały Miś – czytające przedszkolaki – w ramach zajęć dzieci zabierały dzienniczek do domu , rodzic czytał wybraną bajkę, a dziecko wykonywało rysunek, który dołączało do wspólnego albumu. Atrakcją tej części zajęć był fakt, że dziecko zabierało z przedszkola pluszowego misia, którym opiekowało się w domu.
2. Misiowy wolontariat – w ramach tego modułu odbyła się zbiórka karmy dla psów i kotów przebywających w Schronisku Cztery Łapy w Szczytnie.
3. Dzień Pluszowego Misia – oprócz zabaw z ogromnymi pluszowymi bohaterami – Donaldem i Daisy dzieci (z pomocą nauczycielki) wykonały i zobowiązały się stosować na co dzień „Misiowy regulaminu małego czytelnika”.
4. Mały Miś i prawa dziecka – w ramach tej części projektu dzieci brały udział w zajęciach na temat Praw dziecka. Poznały podstawowe prawa, min. prawo do zabawy, do miłości i opieki, ale poznały również obowiązki, np. związane z dbałością o książki w kąciku czytelniczym itp.
5. Bezpieczni z Małym Misiem wykonanie plakatu Bezpieczni z Małym Misiem – w ramach pracy zbiorowej dzieci wykonały plakat dotyczący bezpieczeństwa podczas letniej zabawy. Zanim jednak wykonały plakat poznały zasady, których trzeba przestrzegać, aby czuć się bezpiecznym.
6. Zamisiowany dzień matematyki – podczas realizacji tego modułu dzieci wykonały misiowe liczmany. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach nauczania na odległość.
7. Mali przedsiębiorcy! – to ostatni moduł realizacji projektu. Zabawa w sklep , skok do skarbonki - zabawa ruchowa – to zadania, które dzieci również wykonały w domu z rodzicami w ramach nauczania na odległość.
Realizacja projektu przebiegała sprawnie, dzieci z ochotą brały udział w zajęciach. Jednak w związku z pandemią koronawirusa i choroby COVIT – 19, a co za tym idzie zawieszeniem zajęć w placówkach oświatowych, dokończenie zajęć stanęło pod znakiem zapytania. Jednak dzięki zaangażowaniu rodziców oraz systematycznej pracy dzieci w domu udało się pomyślnie doprowadzić zaplanowane zajęcia do końca. Finalnie Miejskie Przedszkole Nr1 Bajka w Szczytnie otrzymało certyfikat Wzorowej Placówki „Małego Misia w świecie Wielkiej Literatury”.

Brawo „Myszki”!
Karnawał w „Bajce”

W tym roku przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie miały wiele karnawałowych atrakcji. Jeszcze w styczniu odbył się koncert muzyczny w wykonaniu zespołu „Pozytywka” z Olsztyna pt. „Karnawał w Rio” oraz spektakl teatralny pt. „Piotruś i Wilk”, a w lutym bal karnawałowy, który poprowadził zespół „Wesołe Pacynki” ze Szczytna.
07 stycznia 2020 r. dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu muzycznym „Karnawał w Rio”. Tematem przewodnim koncertu były zwyczaje karnawałowe. Jak zwykle dzieci wzięły udział w inscenizowanej opowieści muzycznej i świetnie zagrały swoje role. Tradycyjnie na zakończenie spotkania odbył się konkurs wiedzy muzycznej.
14 stycznia 2020 r. starsze przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu teatralnym w Miejskim Domu Kultury. Był to spektakl pt. „Piotruś i Wilk” wystawiany przez Teatr „ARTENES” z Wrocławia. Dzieci nie tylko poznały bajkę, ale również miały okazję podziwiać grę aktorów. Udział w spektaklu i spotkanie z aktorami to fascynujące wydarzenie, które budzi zainteresowanie sztuką oraz kształtuje prawidłowe postawy kulturalnego widza.
06 lutego 2020 r. odbyła się w przedszkolu impreza, na którą dzieci czekały bardzo długo. To bal karnawałowy, który prowadziły „Wesołe Pacynki” ze Szczytna. Tematem przewodnim balu były „Leśne zabawy”. Do przedszkola przybył zaklęty w smoka królewicz oraz dwie księżniczki: Śnieżka oraz Anna. Stroje dzieci były bardzo różnorodne. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, piraci, bohaterowie komiksów oraz wiele, wiele innych postaci bajkowych, leśnych zwierząt, smoków itp. Nie zabrakło też dzieci w strojach służb medycznych i mundurowych, które dbały o porządek i bezpieczeństwo na balu. Był to czas wspaniałej zabawy, który będziemy wspominać do następnego karnawału.
Autor: H.N.Dzień Babci i Dziadka w „Bajce”

Jest taki jeden, no może dwa dni w roku… to święto Babci i święto Dziadka – łza wówczas kręci się w oku. My o tym święcie dobrze pamiętamy i dla naszych gości widowisko mamy….

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w przedszkolu pojawili się mili goście – Babcie i Dziadkowie. Dzieci, odświętnie ubrane, oczekiwały swoich gości. Przygotowały dla nich nie tylko występy, ale również własnoręcznie wykonały upominki oraz z pomocą rodziców przygotowały słodki poczęstunek. Samodzielnie przygotowały również owocowe szaszłyki.
Najważniejszą część uroczystości stanowiły oczywiście występy. Mali artyści, mimo tremy przed tak ważną widownią, stanęli na wysokości zadania. Młodsze dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Starsze, oprócz okolicznościowych wierszy i piosenek – uczciły swoich gości tańcami. A wszystkie życzyły swoim Babciom i Dziadkom wielu lat życia w zdrowiu i szczęściu.
Mamy nadzieję, że gościom podobały się występy i czas spędzony z nami będą długo i mile wspominać.

„BAJKOWY” GRUDZIEŃ

Grudzień w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” w Szczytnie przebiega w nastroju oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia.
Już 4 grudnia koncert zespołu muzycznego Pozytywka pt. „Radosny, zimowy czas…” wprowadził nas w czas oczekiwania na Święta oraz przybliżył dzieciom zwyczaje świąteczne różnych krajów. Przedszkolaki miały też okazję wspólnie z zespołem śpiewać kolędy.
Dwa dni później – 6 grudnia – dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych prowadzonych przez „Projekt Fan”. Wykonały piękne śnieżne kule. Wszystkie świetnie się bawiły, ale najlepiej dzieci z grupy „Żabki”.
Potem szukały śladów Świętego Mikołaja i znalazły…. ślady jego butów, bo Mikołaj pozostawił słodkie niespodzianki i zniknął. Maluszki – „Myszki” bardzo chciały spotkać Mikołaja, ale prezenty osłodziły fakt, że tym razem go nie spotkały.
A wieczorem, podczas III Jarmarku Bożonarodzeniowego, dzieci z grupy „Sówki” godnie reprezentowały przedszkole śpiewając kolędy i pastorałki.
Kilka dni później w całym przedszkolu unosił się słodki zapach Świąt. To przedszkolaki z pomocą swoich pań piekły oraz przy współudziale Rodziców – ozdabiały świąteczne pierniczki. Najbardziej zaangażowane w pracę były „Biedroneczki” i „Wiewióreczki”, a wypieki trafiły na kiermasz pierniczków bożonarodzeniowych.
W świąteczny nastrój wprowadził nas również film pt.: „Grinch. Świąt nie będzie”.
Było to niecodzienne wydarzenie, ponieważ do przedszkola zawitało kino, a film był oczywiście o tematyce świątecznej. A starszaki z grupy „Pszczółki” zgodnie stwierdziły, że nikt i nic nie odbierze nam przyjemności oczekiwania na bożonarodzeniowe atrakcje.
Poza tym dzieci przygotowały świąteczną galerię prac plastycznych, własnoręcznie wykonały ozdoby choinkowe, ubrały choinki oraz przyozdobiły swoje sale, aby wreszcie odwiedził je wyczekiwany gość – Święty Mikołaj. Kiedy wreszcie nadszedł ten wyczekiwany dzień – dzieci odświętnie ubrane i uśmiechnięte witały Świętego Mikołaja. Młodsze dzieci: „Myszki”, „Wiewióreczki”, „Żabki” i „Biedroneczki” śpiewały, tańczyły i recytowały wierszyki. Starszaki: „Sówki” i „Pszczółki” przedstawiały Jasełka. A wszystkie zerkały na Mikołaja, czy występ mu się podoba. Oczywiście Mikołaj był zachwycony i obdarował dzieci prezentami.
Teraz już nie pozostało nic innego jak oczekiwać na prawdziwe Święta w gronie rodziny.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Autor: H.N.

„Mam Marzenie” – Dzień Pluszowego Misia w „Bajce”

Już po raz trzeci dzieci i rodzice z Miejskiego Przedszkola
Nr 1 „Bajka” w Szczytnie wzięli udział w akcji Fundacji Mam Marzenie polegającej na zbiórce nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla małych pacjentów oddziałów szpitalnych.

Koordynatorkami akcji były: nauczycielka Elżbieta Jędrzejczyk oraz przedstawicielka rodziców, mama pięcioletniej Tosi, Pani Ewelina Grabowska. Finał zbiórki odbył się 25 listopada podczas obchodów Dnia Pluszowego Misia. W tym roku udało się zebrać aż 153 pluszowe maskotki oraz sporo materiałów plastycznych, puzzli i gier. Przedszkole odwiedziła Pani Marzena Górska – Zwolińska koordynator oddziału Olsztyn Fundacji Mam Marzenie, która zapewniła, że zabawki trafią do Szpitala Dziecięcego w Ameryce, oddziału dziecięcego Szpitala w Piszu oraz oddziałów dziecięcych w innych szpitalach województwa warmińsko – mazurskiego w tym również szpitala w Szczytnie.
Społeczność przedszkola otrzymała podziękowanie za wsparcie Fundacji „Mam Marzenie” i udział w akcji „Dzień Pluszowego Misia”, a przedszkolaki
z tej okazji, spotkała wielka niespodzianka – odwiedziny Kaczora Donalda
i Daisy oraz dużo wspólnej, wesołej zabawy. Ale najważniejsze jest to, że pomogły chorym dzieciom spełnić, chociaż kilka małych marzeń.

Autor: H. N. i E. J.


KORONACJA NA KRÓLA I KRÓLOWĄ BAJKI

Niecodziennym wydarzeniem w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie była Koronacja dzieci na Króla i Królową Bajki. W dniach 23 i 24 października 2019r. ten zaszczytny tytuł zdobyły dzieci, które rozpoczęły przygodę z przedszkolem, a więc wszystkie dzieci z grupy „Myszki” (3-latki) oraz kilkoro z grup ,,Wiewióreczki”, „Żabki” i ,,Pszczółki”. Pozostałe dzieci również brały aktywny udział w uroczystościach i jako Królowie i Królowe koronowane w latach ubiegłych - przywitali młodszych kolegów i koleżanki, a ponieważ korony już posiadają – otrzymali berła wypełnione słodyczami.
Koronacja – zgodnie z działaniami przedszkola służącymi zdobyciu Certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie: „Szkoła Przyjazna Środowisku” – przebiegała pod hasłem: „Przedszkolaki i Przyroda to Wielka Przygoda”. Wszystkie dzieci zaprezentowały się w strojach odpowiadających nazwom grup. Na przedszkolnej scenie pojawiły się: „Myszki”, „Wiewióreczki”, „Żabki”, „Biedroneczki”, „Sówki” i „Pszczółki”. Każda grupa przygotowała program artystyczny, który nawiązywał do nazwy grupy oraz tematyki całej imprezy. „Myszki” śpiewały wesołą poleczkę z innymi mieszkańcami łąki. „Wiewióreczki” recytowały wiersz o wiewióreczce i tańczyły z nią. „Żabki” śpiewały o małych i zielonych żabkach. „Biedroneczki” śpiewały i recytowały wiersze o biedroneczkach. „Pszczółki” przedstawiły inscenizację ,,Pracowita pszczoła”. „Sówki” zaśpiewały piosenkę: „Ziemia nasza planeta”.
Po prezentacji artystycznych umiejętności, dzieci z niecierpliwością oczekiwały na koronację. Zanim to jednak nastąpiło musiały złożyć uroczyste ślubowanie, w którym również obiecały dbać o przyrodę.
Teraz już nic nie stało na przeszkodzie, aby Pani Dyrektor dokonała koronacji i tym samym przyjęła dzieci do grona Królów i Królowych Bajki. Przedszkolaki pięknie i z dumą zaprezentowały się w koronach na głowach i berłami w dłoniach. A my wszyscy dołożymy wszelkich starań, aby dzieci były nie tylko królem i królową, ale również dzielnym, radosnym i dbającym o przyrodę przedszkolakiem.

Autor H.N.
Wrzesień w naszej „Bajce”…

„Witajcie w naszej „Bajce”… - tak przywitane zostały dzieci, które wraz z początkiem roku szkolnego, przekroczyły progi Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie.
Wydaje się, że przed chwilą były trudne rozstania „maluszków” z rodzicami oraz radosne spotkania z kolegami i koleżankami po wakacyjnej przerwie starszych przedszkolaków, a to już miesiąc za nami – miesiąc wspólnych zabaw, miesiąc nauki i miesiąc ciekawych zajęć.
We wrześniu dzieci z „Bajki” wzięły udział w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka i bawiły się wspólnie z dziećmi z innych szczycieńskich przedszkoli. Tylko najmłodsze „Myszki” świętowały ten dzień w przedszkolu, w swoim, znajomym już gronie, wraz ze swoimi paniami. Finałem zabaw i konkursów było uzyskanie przez „maluszków” medali wzorowego przedszkolaka.
Kilka dni później obchodziliśmy Dzień Chłopca. Święto to, w każdej grupie wyglądało nieco inaczej – w jednych świętowano na sportowo, w innych dominowały zabawy muzyczno-ruchowe przy muzyce. Jednak w każdej grupie był to dzień radosny, a dziewczynki przygotowały dla kolegów niespodzianki i upominki.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie realizują w roku szkolnym 2019/2010 projekt edukacyjny: „Przyroda to wielka przygoda”. W ten sposób chcą wpłynąć na zmianę zachowań dzieci i dorosłych na zachowania bardziej przyjazne środowisku. Działania te zostały zapoczątkowane już we wrześniu przez najstarsze dzieci z grup: „Sówki” i „Pszczółki”, które wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Dzieci zaopatrzone w rękawiczki i worki na śmieci wyruszyły do parku nad jeziorem oraz na ścieżki wokół przedszkola. Nie tylko oczyściły te miejsca ze śmieci, ale przede wszystkim uświadomiły sobie jak istotna jest dbałość o środowisko. Ważną lekcję otrzymali również dorośli przechodnie. Mam nadzieję, że na długo pozostaną w ich pamięci przedszkolaki sprzątające śmieci, które najczęściej pozostawili dorośli. Z kolei młodsze dzieci: „Wiewióreczki” – 4latki i „Biedronki” – 5latki przeżyły „leśną przygodę” w Leśnictwie Lipnik. Dzieci poznały „tajemnice” lasu dotyczące roślin i zwierząt oraz jak powinny zachowywać się w lesie, aby nie zakłócać spokoju jego mieszkańców. A oprócz tego spróbowały przysmaków z grilla i wesoło się bawiły.
Nasze działania związane z przyrodą będą służyły zdobyciu Certyfikatu Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie: „Szkoła Przyjazna Środowisku”.
Pierwszy miesiąc w przedszkolu zakończył się tradycyjnymi obchodami urodzin dzieci urodzonych w sierpniu i wrześniu. Były pyszne torty, życzenia i dużo radosnej zabawy sprzyjającej integracji grup.

Autor: H. N.


„Kolorowy Tydzień w Bajce” …

… trwał od 3 do 7 czerwca 2019 r. i codzienne obfitował w inne niespodzianki.
W poniedziałek, w dniu białym, gośćmi na zajęciach z dziećmi były panie kucharki, które opowiedziały o swojej pracy. Ponadto 6 latki „Sówki” spotkały się z pszczelarzem w bibliotece miejskiej. W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, pszczelarz przeczytał dzieciom bajkę z morałem o pracowitym, czerwonym koguciku. Następnie opowiedział o swojej pracy posiłkując się rekwizytami, które przyniósł ze sobą. Z kolei 6 latki „Pszczółki” na zaproszenie mamy Szymona, właścicielki Piekarni „Jola”, poznały pracę piekarza i dowiedziały się jak powstaje chleb.
We wtorek, w dniu niebieskim, przedszkolaki zaprosiły na spotkanie policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Szczytnie. Policjanci przypomnieli wszystkim zasady bezpieczeństwa na wakacjach, na placu zabaw, w domu i na drodze. A na skrzyżowaniu ulic, przeprowadzili warsztaty bezpiecznego przejścia przez jezdnię po pasach.
W środę, w dniu żółtym, czekała na dzieci kolejna niespodzianka. Muzycy z Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna zaprosili naszych wychowanków na koncert „Witajcie w naszej „Bajce”. Głównym bohaterem podczas koncertu był Pan Jan Brzechwa. Dzieci słuchały i bawiły się m.in. przy utworach z „Akademii Pana Kleksa”.
W czwartek, w dniu czerwonym, do naszego przedszkola przyszedł ratownik wodny. Podczas spotkania z przedszkolakami przestrzegał przed niebezpiecznymi zabawami w wodzie i przypomniał zasady zachowania się na basenie, nad jeziorem itp. To spotkanie było wstępem do piątkowej niespodzianki. Otóż w piątek, w dniu zielonym, wszystkie dzieci pływały statkiem Jagienka po Jeziorze Domowym Dużym. Przestrogi ratownika wodnego bardzo się przydały. Podczas rejsu dzieci podziwiały florę i faunę wodną. W tym dniu dwoje dzieci z grupy 6 letniej „Pszczółki”, Franek i Kuba, uczestniczyło w III edycji konkursu piosenki angielskiej „Super Song”, który odbył się w przedszkolu gminnym przy ul. Łomżyńskiej.
Chłopcy zdobyli wyróżnienie. Gratulujemy!!!
W całym tygodniu nie tylko spotkania z ekspertami i wycieczki były atrakcją dla dzieci. Także posiłki które spożywały były w kolorze dnia np. smerfna galaretka z bitą śmietaną, zielona zupa krem, żółte koktajle itp. Dzieci wykonywały również prace plastyczne np. wycinały białe chmurki i żółte słoneczka, wyklejały niebieskie wozy policyjne itp.
Wiedza, którą przedszkolaki zdobyły w kolorowym tygodniu na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Autor: Bożenna Duda
„Dni Rodziny w Bajce”

Obchody Dni Rodziny w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Mamy i Taty. W dniach 21 – 23 maja w grupach odbyły się uroczystości, do których przedszkolaki bardzo sumiennie się przygotowywały. Podczas uroczystego programu
3 latki „Myszki” zapewniały rodziców, że chociaż są urwisami, to bardzo ich kochają. Z kolei
w grupie 4 letniej „Wiewiórki” rodziców przywitało indiańskie plemię „Sprytne Wiewióry”, które udowodniło, że najważniejsza jest rodzina. 5 latki „Żabki” tłumaczyły gościom, do czego służy tata i zapewniały, że mama zawsze strzeże od złych przygód i ociera każdą łzę. 5 latki „Biedronki” obiecały, że rodzice zawsze mogą na nich liczyć i codziennie będą im pomagać.
6 latki „Sówki” przygotowały teatrzyk o królewskiej córce Gburce, która nauczyła się dobrych manier. A 6 latki Pszczółki” zaprosiły rodziców na Familiadę, którą poprowadził Karol Strasburger - Kuba. Walka drużyny „Mamy” i drużyny „Tatusiowie” zakończyła się remisem. Brawo!
W piątek, 31 maja swoje święto obchodziły dzieci. Dzień Dziecka na sportowo pod hasłem „Ruch to zdrowie” zorganizowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Było mnóstwo zabaw i konkursów sportowych. Dzieci wykonywały zadania ruchowe do słów piosenek np. „Wesoła gimnastyka”. Spróbowały swoich sił w konkursach sportowych: „Kto pierwszy?”, „Piłka w tunelu”, „Kto trafi do celu?, „Rzuty do tyłu” itp. Sprawdziły też swoją siłę fizyczną w przeciąganiu liny oraz kondycję i spryt na torach przeszkód.
Za przygotowanie i prowadzenie imprezy dla dzieci odpowiadały panie Ewa Domurad i Wanda Sokołowska.
Obchody Dni Rodziny wieńczył Piknik Rodzinny, który zorganizowaliśmy w sobotę, 1 czerwca, na placu zabaw. Pogoda dopisała więc mogliśmy wspólnie bawić się „na całego”. Najpierw do zabawy zaprosił wszystkich uczestników zespół „Keri”. Zaproponował dzieciom i rodzicom zabawy muzyczno – ruchowe oraz konkursy sportowe. Potem przywitaliśmy Wesołe Pacynki, które przygotowały dla uczestników majówki wiele ciekawych zabaw. Można było skorzystać z dmuchanych urządzeń. Prowadzące zaproponowały także bańki mydlane w rozmiarze XXL oraz modelowanie balonów. Można też było skorzystać z fotobudki z akcesoriami, przebrać się za pirata, kowboja, clowna, wróżkę … i własnym aparatem zrobić sobie zdjęcie. Były też dwa stoiska plastyczne. Na jednym można było np. narysować swoją rodzinę, a na drugim pomalować twarz. Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa i stoiska ze smakołykami: kiełbaskami z grilla, goframi, popcornem, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz ciastami, które upiekli rodzice itp.
Za organizację majówki odpowiedzialne były panie Elżbieta Jędrzejczyk i Luiza Wójcicka.
Obchody Dni Rodziny pozwoliły na jeszcze większe zacieśnienie więzi rodzinnych oraz na integrację środowisk rodzinnych.

Autor: Bożenna Duda
„Wyjątkowe miejsce - Garncarska Wioska


… i my tam byliśmy.

5 i 6 latki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie odwiedziły wyjątkowe miejsce - Garncarską Wioskę w Kamionce k/Nidzicy. Na miejscu powitał nas przewodnik. Najpierw zaprosił nas do "Kina Przyrody". Pierwszej grupie zaproponował obejrzenie w technice 3D opowieści o życiu zwierząt na dnie oceanu, natomiast drugiej grupie film "Żłobek dla słoni". Z kina trafiliśmy prosto do pracowni rzemieślniczej. Pod okiem instruktorów dzieci lepiły z gliny lub malowały na szkle. Spod sprytnych paluszków przedszkolaków wyszły pięknie zdobione szkatułki i malowane na szkle obrazki. Swoje wyroby dzieci zabrały do domu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się koło garncarskie, na którym instruktorka toczyła gliniany dzbanek. Dzieci chciały zabrać go do przedszkola, ale okazało się, że musi dobrze wyschnąć, bo inaczej ulegnie zniszczeniu. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie wioski i spacer po ścieżce edukacyjnej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy bardzo ciekawe obiekty: garncarnię, kuźnię mazurską, "Jarzębinowy Amfiteatr", 200 letnią stodołę mazurską, ekspozycję tradycyjnych sprzętów wiejskiego gospodarstwa mazurskiego oraz Galerię „Skarby Ziemi”. W galerii dzieci dostały bazaltowe kamienie na pamiątkę. Ostatnim etapem wycieczki była gospoda „Ptasie radio”, w której przygotowuje się posiłki wykorzystując warzywa, zioła i owoce z ekologicznych upraw w Rajskim Ogrodzie. Kompot, którym poczęstowały nas panie kucharki był naprawdę pyszny. Drugie śniadanie natomiast zabraliśmy z przedszkola.
To był dzień pełen wrażeń i pouczająca lekcja historii.

Autor: Bożenna Duda
„Roztańczone Przedszkolaki” …

… czyli Wiosenny Festiwal Tańca.
Festiwal tańca odbył się 8 maja 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. My też wzięliśmy w nim udział. Dzieci z grupy „Biedroneczki” i „Pszczółki” z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zaprezentowały na deskach domu kultury dwa tańce: „Taniec nowoczesny” i „Twist”. Przygotowaniem dzieci do udziału w festiwalu zajęły się dwie nauczycielki: Luiza Wójcicka i Natalia Dykty. Wiosenny Festiwal Tańca zorganizowało Niepubliczne Przedszkole Nr 1 „Pod Topolą” w Szczytnie. Jego celem było rozwijanie uzdolnień tanecznych i wrażliwości muzycznej dzieci, a także integracja środowisk lokalnych. Popisy taneczne przedszkolaków mogli obejrzeć wszyscy chętni mieszkańcy Szczytna. W festiwalu wzięły udział przedszkola miejskie i gminne.

Autor: Bożenna Duda
„Szanteczka dla Dziecka” …

… przegląd piosenki szantowej i turystycznej.
Imprezę plenerową zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Miejski Dom Kultury w Szczytnie. W środę, 1 maja 2019 r. na Plaży Miejskiej, nad Jeziorem Domowym Dużym, królowała muzyka. Mali i troszkę starsi artyści wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością. Dzieci z grupy „Biedroneczki” i „Sówki” z Miejskiego przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zaśpiewały dwie piosenki „Sambę turystyczną” oraz „Bum cyk, cyk i rata, rata”. Przygotowaniem artystycznym przedszkolaków zajęła się pani Małgorzata Cieślak.
Podczas imprezy burmistrz miasta i instruktor sekcji żeglarskiej dokonali oficjalnego otwarcia sezonu żeglarskiego 2019 w naszym mieście.

Autor: Bożenna Duda


Królik i zając w Bajce


W środę, 10.04.2019 r., dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odwiedziło Kino Objazdowe „Ostrówek”. Przedszkolaki obejrzały film o zwariowanym, pełnym pomysłów Króliku Piotrusiu. Królik i jego równie zwariowana rodzinka: Ciapcia, Kłapcia, Puchowy Ogonek i Beniamin pragnęli dostać się do ogródka Pana McGregora, aby do woli objadać się pysznymi warzywami. Ta historia, pełna komicznych sytuacji i gagów rozbawiła dzieci do łez.
A we wtorek, 16.04.2019 r., do naszego przedszkolnego ogródka „wkradł się” zając. Dzieci od razu wypatrzyły go przez okno. Podekscytowane krzyczały – proszę pani w ogródku jest biały zając. To Zając Bielak – powiedziała pani - pewnie ma dla Was niespodzianki. Maluchy prędko się ubrały i wybiegły na spotkanie z gościem. Zając przywitał dzieci i zaproponował różnorodne zabawy, których głównym bohaterem było wielkanocne jajko. A na zakończenie przedszkolaki szukały ukrytych przez zajączka prezentów. To była naprawdę udana zabawa.

Autor: Bożenna Duda
Mezalians w Bajce

Prima aprilis 2019 przywitał dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie niespodzianką. Otóż już z samego rana muzycy z Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna zaprosili maluchy na koncert, w którym w roli głównej wystąpił Pan Flet i Pani Tuba. Okazało się, że Pan Flet był chudy, a Pani Tuba gruba … no i się zaczęło ... Sytuację uratował Pan Dyrygent, który sprytnie pogodził te dwa, na pierwszy rzut oka, różne instrumenty. Pan Dyrygent zwinnie wymachując batutą zaprosił instrumenty do orkiestry, która zagrała marszowe i taneczne rytmy, włączając do zabawy publiczność.
Tego dnia wiele się jeszcze w "Bajce" działo np. "Sówki" obejrzały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie sztukę teatralną "Sowa mądra głowa". Inne grupy też miały ciekawe, wiosenne zajęcia.

Autor: Bożenna Duda
„W marcu jak w garncu” …

… i to nie tylko w pogodzie. W miesiącu marcu dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie przeżyły wiele ciekawych wydarzeń i zajęć.
Już 8 marca 2019 r. dziewczynki obchodziły swoje święto. Chłopcy stanęli na wysokości zadania i przygotowali swoim koleżankom niespodzianki oraz drobne upominki.
12 marca odbyły się zajęcia edukacyjne „Kodowanie na dywanie” z klockami Lego. Warsztaty poprowadziła pani Małgosia, instruktorka Akademii Twórczego Rozwoju EDUKIDO ze Szczytna. Zadaniem dzieci 3 i 4 letnich było zbudowanie z klocków Lego wiatraczków, a dzieci 5 i 6 letnich żaglówek, a następnie wprowadzenie ich w ruch za pomocą powietrza. Gdy nie wszystkie żaglówki chciały płynąć pojawiło się pytanie – dlaczego? Okazało się, że wszystko zależy od wielkości żagla, im większy, tym łatwiej wprawić go w ruch. Dzięki takim doświadczeniom dzieci miały okazję nauczyć się stawiać trafne pytania, skutecznie na nie odpowiadać oraz cieszyć się konstruktywnymi efektami pracy. To była prawdziwa eksplozja kreatywności!
21 marca, nad Jeziorem Domowym Dużym, przedszkolaki powitały długo wyczekiwaną wiosnę. W trosce o środowisko, zamiast utopić Marzannę, dzieci wypowiadając słowa zaklęcia zamieniły ją w Panią Wiosnę i zabrały do przedszkola.
26 marca odbyły się warsztaty teatralne dla dzieci „EKO teatrzyk”. Animatorzy Fundacji Alternatywnej Edukacji ALE ze Zyzdrojowych Piecek przeprowadzili zajęcia animacji czasu wolnego „Pawujciowy teatrzyk”. Tematem przewodnim była wiosna. Najpierw przedszkolaki wysłuchały bajki o zwierzętach, a następnie wykonały z materiału odpadowego kukiełki do bajki. Punktem kulminacyjnym była zabawa dramowa. Podczas gry aktorskiej dzieci miały okazję popisać się m.in. umiejętnościami intonacyjnymi, własną interpretacją tekstu mówionego i umiejętnością posługiwania się kukiełką.
Miesiąc marzec zakończyliśmy urodzinową imprezą. 29 marca dzieci świętowały urodziny marcowych jubilatów. Jak co miesiąc był pyszny tort, życzenia, upominki, zabawy muzyczne oraz konkursy.
Ponieważ przedszkolaki nieustannie chcą się bawić, dlatego podczas każdych zajęć i zabaw dominuje aktywność i kreatywność. Nauczycielki zawsze wspierają ciekawskie maluchy w pogłębianiu wiedzy o świecie i w twórczej zabawie. Zaspokajają także potrzebę budowania relacji z rówieśnikami.

Autor: Bożenna DudaUdany karnawał w „Bajce”

W tym roku grono pedagogiczne oraz Rada Rodziców Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zaproponowała dzieciom wiele karnawałowych atrakcji. Najważniejsze z nich to: dwa koncerty muzyczne w wykonaniu Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna, spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego „Arena” z Białegostoku oraz bal karnawałowy, który poprowadził zespół „Wesołe Pacynki” ze Szczytna.
17 stycznia 2019 r., Piotruś i wilk, bohaterowie opowieści muzycznej pod tym samym tytułem, zaprosili dzieci do świata muzyki rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa. Tematem spotkania była muzyka ilustracyjna, która nie tylko działa na wyobraźnię, ale też naśladuje dźwięki otaczającego świata. Sergiusz Prokofiew był autorem różnych gatunków muzyki np. baletowej, operowej, kameralnej, scenicznej, filmowej. To właśnie ten kompozytor był także twórcą bajki symfonicznej „Piotruś i wilk”. Bohaterami opowieści muzycznej byli: Piotruś, dziadek, wilk, kaczuszka, wróbelek i kotek. W ich role wcieliły się dzieci, które okazały się profesjonalnymi aktorami i w ciekawy sposób przedstawiły przygody granych przez siebie postaci. Podczas koncertu przedszkolaki przypomniały sobie brzmienie klarnetu i fletu poprzecznego.
15 lutego 2019 r. dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu muzycznym „Gitara gitarze nierówna”. Tematem przewodnim koncertu była muzyka rozrywkowa. Przedszkolaki miały okazję wsłuchać się w dźwięki trzech różnych gitar: klasycznej, elektrycznej i basowej. Jak zwykle dzieci wzięły udział w inscenizowanej opowieści muzycznej i świetnie zagrały swoje rock-and-rollowe role. Tradycyjnie na zakończenie każdego spotkania odbył się konkurs wiedzy muzycznej.
11 lutego 2019 r. przedszkolaki obejrzały w przedszkolu spektakl teatralny „Pani Zamieć”. Treścią bajki była historia dwóch sióstr Marysi, pięknej i pracowitej oraz Kunegundy, brzydkiej i leniwej. Obie przez magiczną studnię trafiły do zaklętej krainy Pani Zamieci. Każda z nich za swoją pracę otrzymała od śnieżnej królowej inną zapłatę. Pracowita i sumienna Marysia nagrodzona została kuferkiem pełnym złota oraz kosztowności. Natomiast leniwa Kunegunda dostała kuferek wypełniony ropuchami, wężami i innymi gadami. W przedstawieniu poruszono ważne wartości wychowawcze: szacunek, pracowitość i pomoc innym. Dzieci dowiedziały się, że dobro zawsze popłaca. Ciężka praca została wynagrodzona, a lenistwo ukarane.
Dla dzieci spotkanie z muzyką, muzykami, aktorami scenicznymi to coś fascynującego i zawsze budzi u nich zainteresowanie sztuką oraz kształtuje prawidłowe postawy kulturalnego widza.
19 lutego 2019 r. odbyła się w przedszkolu impreza, na którą dzieci czekały bardzo długo. To bal karnawałowy „Piraci i księżniczki”. Wybór karnawałowych kreacji pochłonął im sporo czasu. Na balu pojawiły się m.in. księżniczki, wróżki oraz wiele, wiele innych postaci bajkowych, leśnych zwierząt itp. Nie zabrakło też służb mundurowych, które dbały o porządek na balu. To były dwie godziny wspaniałej zabawy.

Autor: Bożenna DudaSkok na smog …

… ten i dziewięć innych starannie dobranych utworów literackich poznały dzieci 6 letnie „Pszczółki” i „Sówki” podczas realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Biblioteka Przedszkolaka”, w którym uczestniczyło tylko 50 przedszkoli z całej Polski.
W Kuferku Przedszkolaka, który otrzymały dzieci od organizatora projektu, Fundacji Burza Mózgów z Krakowa, znalazły się m.in. współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa. Przeprowadziliśmy z dziećmi w przedszkolu cykl zajęć plastyczno - typograficznych i czytania generacyjne. W czytankowych spotkaniach brały udział babcie i dziadkowie naszych wychowanków, którzy czytali przedszkolakom książki z kuferka. Podczas zajęć, w skupieniu i lepszej koncentracji uwagi, pomagały specjalne typograficzne okulary oraz kukiełki - Babcia Ciszy i Dziadek Ciszy. W czasie każdych warsztatów 6 latki wykonywały jedną kreatywną kartę pracy dotyczącą treści przeczytanej książki. W karcie pracy było miejsce na kolorowanie, inwencję twórczą pobudzającą wyobraźnię dzieci oraz ćwiczenia typograficzne polegające na wycinaniu i przyklejaniu liter. Na ostatniej stronie książki dzieci przedstawiły swoją ulubioną postać bajkową. W efekcie każde dziecko wykonało własną spersonalizowaną książkę.
Projekt realizowaliśmy w Miejskim Przedszkolu Nr 1 "Bajka" w Szczytnie od października 2018 r. do stycznia 2019 r. Miał on na celu rozwijanie literackich zainteresowań dzieci, kształtowanie ich czytelniczych zwyczajów i pielęgnowanie prawidłowych nawyków.


Autor: Bożenna DudaTrzy Certyfikaty dla „Bajki”

W czwartek. 29 listopada 2018 r. dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie Pani Urszula Stawicka, odebrała z rąk Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na ten sukces pracowała cała społeczność przedszkolna przy szerokiej współpracy ze środowiskiem.
Przez 13 miesięcy realizowaliśmy patriotyczny projekt edukacyjny „Przedszkolaki z Bajki dla Niepodległej”. Zorganizowaliśmy m.in. „Koncert dla Niepodległej” w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie z udziałem dzieci z przedszkoli miejskich i gminnych oraz władz samorządowych (maj 2018). Przystąpiliśmy do projektu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie „100 Dębów Pamięci Bohaterów Niepodległej” (październik 2018). Na terenie ogrodu przedszkolnego posadziliśmy dąb poświęcony pamięci Henryka Suchenka-Sucheckiego, działacza niepodległościowego, żołnierza odrodzonego Wojska Polskiego, prezesa Związku Sybiraków. Mamy nadzieję, że wrośnie on w tę ziemię i będzie trwać jak niepodległość. Za udział w projekcie otrzymaliśmy certyfikat. W listopadzie 2018 r. rozstrzygnęliśmy dwa konkursy z udziałem dzieci i rodziców: fotograficzny „Piękna Niepodległa” (przedszkolny) i plastyczny „Piękna nasza Polska cała” (ogólnopolski). 9 listopada 2018 r. punktualnie o godz. 11.11 przedszkolaki zaśpiewały wspólnie z dziećmi przedszkolnymi i uczniami szkół z terenu całej Polski, którzy przystąpili do ogólnopolskiego projektu, cztery zwrotki hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”, bijąc w ten sposób rekord dla Niepodległej. W dniu 11 listopada 2018 r., w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego pod Pomnikiem Orła Białego, dzieci 5 i 6 letnie oraz ich rodzice, a także pracownicy przedszkola wzięli udział w uroczystości zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz miasto i gminę Szczytno. Podejmowane przez nas działania przynoszą konkretne efekty wychowawcze w kształtowaniu tożsamości narodowej dzieci i ich identyfikacji z Rzeczpospolitą Polską.
Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu zobowiązuje. Na ten wizerunek będziemy pracować w kolejnych latach.
W tym roku szkolnym przedszkole otrzymało trzeci z kolei Certyfikat za udział w projekcie „Biblioteka Przedszkolaka” Krakowskiego Biura Festiwalowego i Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Burza Mózgów z Krakowa. Najważniejszym celem projektu jest wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych.
Cała społeczność przedszkolna jest dumna, że wspólna praca przynosi wymierne efekty i jest doceniana w środowisku.

Autor: Bożenna Duda