menu

Reportaż

2017-11-19 21:14:15 (ost. akt: 2021-10-05 17:02:37)

W „Bajce” wiele jest radości…

„Kiedy słońce świeci i gdy deszczyk pada, idzie do przedszkola wesoła gromada.
Tupią małe nóżki tupu, tupu, tup - raźno do przedszkola idzie mały zuch.”

Po wakacyjnej przerwie dzieci z radością wróciły do przedszkola, do kolegów, koleżanek oraz swoich pań. Nawet maluszki, które dopiero miesiąc temu rozpoczęły przygodę z przedszkolem, wesoło bawią się w swoich salach i pięknie maszerują parami do ogrodu przedszkolnego.
Przedszkolakom leży na sercu dobro naszej planety. Dlatego też starsze dzieci z grup: Biedronki, Sówki i Pszczółki, wzięły udział w akcji Sprzątanie Świata pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”.
We wrześniu, jak co roku, dzieci z „Bajki” świętowały Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zbiegło się z powitaniem Pani Jesieni, a muzyczne zabawy w ogrodzie prowadziła pani Ewa i Pan Irek z zespołu KERI. Po południu odwiedzili dzieci niecodzienni goście – przedstawiciele Urzędu Miasta i w imieniu Pana Burmistrza przekazali przedszkolakom słodki upominek.
Kilka dni później starsze grupy spotkały się z Policjantami, którzy przypomnieli dzieciom zasady bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. I chociaż spotkanie odbyło się online to i tak wzbudziło wielkie emocje i zainteresowanie.
Pierwszy miesiąc w przedszkolu zakończył się tradycyjnymi obchodami urodzin jubilatów z sierpnia i września. Były pyszne torty, życzenia i dużo radosnej zabawy sprzyjającej integracji grup. Kolejna tradycja to świętowanie Dnia Chłopca, które w każdej grupie wyglądało nieco inaczej, ale wszędzie dominowały zabawy muzyczno – ruchowe, a łączyło je jedno – w każdej grupie był to dzień radosny, a dziewczynki przygotowały dla kolegów niespodzianki i upominki.
Życzymy dzieciom, aby cały rok szkolny 2021/2022 był tak bogaty w wydarzenia i wesoły jak jego pierwszy miesiąc.

Autor: H.N. i N.D.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 w przedszkolu „Bajka”

Zbliżają się wakacje. Sześciolatki żegnają przedszkole. Pozostałe przedszkolaki mówią do zobaczenia we wrześniu.
W dniach 22 i 23 czerwca 2021r. odbyły się w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” uroczyste zakończenia roku szkolnego. Dzieci nie mogły doczekać się tej chwili i to nie dlatego, że zaczynają się wakacje. W przedszkolu zakończenie roku szkolnego ma charakter symboliczny, a niektóre dzieci uczęszczają do placówki również latem. Oczekiwanie związane było z tym, że na uroczystość zostali zaproszeni rodzice. Była to ostatnia w tym roku szkolnym i jednocześnie pierwsza impreza z udziałem gości.
Ze względu na trwające obostrzenia i reżim sanitarny występy odbyły się w ogrodzie, a goście utrzymywali bezpieczne odległości.
Zakończenie roku szkolnego najbardziej przeżywały dzieci, które po wakacjach rozpoczną naukę w szkole. Dla nich to prawdziwe pożegnanie z kolegami, koleżankami i ukochanymi paniami.
„Pszczółki” oprócz wierszy i pożegnań miały w zanadrzu kilka tańców: „Passodoble” i „Zig, zag”, wzruszających piosenek: „Już czas”, „Wakacji czas” i „Pożegnanie z przedszkolem” oraz pięknie wykonany przebój Krzysztofa Klenczona: „10 w skali Beauforta”.
„Sówki” pożegnały przedszkole tradycyjnie wierszem i piosenką. W wierszach podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola i rodzicom, a jedna z młodszych koleżanek pożegnała wierszem odchodzących do szkoły kolegów i koleżanki. Zaśpiewały piosenki: „Serduszko przyjaźni”, „100 lat dla mamy i taty”, „Pożegnanie starszaków” i „Plecak, torba i walizka” oraz zatańczyły przy piosence Ani Wyszkoni „Biegnij przed siebie”.
„Myszki” świętowały ten dzień wspólnie z rodzicami. Zaśpiewały między innymi piosenki: „Ja kocham cię mamo”, „Puk, puk serce bije”. Wyrecytowały wiersz „Wakacje”, a uroczystość została zwieńczona zabawą z chustą animacyjną: „Tęcza nad łąką”.
„Wiewióreczki” zaśpiewały „Taniec z lubeki”, „Tralala dla mamy i taty”, „Wakacyjna poleczka”. Pięknie wyrecytowały wierszyk „Wiersz na kolorowe lato”.
„Żabki” zabrały gości w wakacyjną podróż. Zaśpiewały piosenki „Wakacyjny szlak”, „Maszeruje sobie żwawo”, „Rodzinna poleczka”, „Jedziemy pociągiem”. W wierszykach dzieci poruszyły bardzo ważna kwestię – wakacyjne rady na bezpieczne spędzenie czasu.
„Biedroneczki” zaśpiewały: „Niech żyją wakacje”, „Ja mam tylko jeden świat”, „Jedziemy na wakacje”. Wykonały tańce: „Bahama Mama” i „Poleczka”. Wiersze: „Nasza grupa”, „Najlepsze są wakacje” oraz „Wakacyjne rady”.
Absolwentom przedszkola, Pani Dyrektor oraz nauczycielki grup życzyły samych piątek i szóstek w szkole, wielu nowych przyjaciół i rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej z odwagą i radością. A wszystkim dzieciom życzymy zdrowych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia po wakacjach.


Autor: HN i ND
Niezwykły Dzień Dziecka w „Bajce”

Jak co roku, tak i teraz, dzieci z utęsknieniem czekały na Dzień Dziecka. Wyjątkowo w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” Dzień Dziecka obchodziliśmy nie jeden, a kilka dni.
Obchody rozpoczęły się dwudziestego ósmego maja. Tego dnia „Żabki”, „Wiewióreczki”, „Sówki” i „Pszczółki” były w kinie, a film: „Co w duszy gra”, dostarczył dzieciom wiele radości i artystycznych wrażeń. Wiele emocji wzbudził sam pobyt w kinie i wyjście poza przedszkole.
Pierwszego czerwca „Pszczółki” i „Sówki” pojechały na wycieczkę do Ośrodka Wypoczynkowego Dolomity w Nowym Dworze. Spotkały tam Szarego Wilka, który opowiedział im o życiu i zwyczajach Indian z Ameryki Północnej, pokazał jak się strzela z łuku, zatańczył dla nich taniec tropiciela i nauczył indiańskiego tańca kulawego konia. Dzieci wykonały indiańskie amulety i naszyjniki. Takie same atrakcje czekały na „Żabki” i „Biedroneczki” następnego dnia, ponieważ drugiego czerwca one również pojechały na spotkanie z Szarym Wilkiem.
Tymczasem w Dniu Dziecka na dzieci młodsze, z grup: „Myszki” i „Wiewióreczki”, w ogrodzie przedszkolnym, czekało wiele atrakcji. Były to między innymi gry i zabawy przy muzyce, szalone zjazdy na dmuchanej zjeżdżalni, przejścia przez tunel, przeciąganie liny, zabawy z chustą animacyjną i wiele innych. Tu też odwiedził je Pan Burmistrz, z życzeniami i koszem słodkich niespodzianek. Nie zapomniał również o dzieciach, których nie zastał w przedszkolu, ponieważ były na wycieczce. Po powrocie i na nich czekały słodkie niespodzianki. A na podwieczorek, tradycyjnie, były lody i upominki.
Dzień Dziecka przedłużył się jeszcze na kolejny dzień. Drugiego czerwca do przedszkola przybył Pirat, który wraz ze swoim pomocnikiem oraz Minionkami zabrał dzieci swoim pirackim statkiem do zaczarowanej baśniowej krainy. Były wesołe zabawy, bańki mydlane w rozmiarze XXL i morskie fale z chusty animacyjnej. Wrażeń było co nie miara.
Mamy nadzieję, że radość dzieci będzie trwała cały rok, a Dniem Dziecka będą, nie tylko te świąteczne, ale wszystkie dni w roku.

Autor: HN i ND"Bajka"- przywitała wiosnę


Przedszkolaki, jak chyba i każdy z nas, z utęsknieniem czekały na wiosnę. Wreszcie przyszła. Towarzyszyło jej słońce, a witały ją dzieci w ogrodzie przedszkolnym.

W tym roku wiosnę przywitaliśmy w naszym ogrodzie. Uroczystość przywitania wiosny koordynowała Pani Ewa Domurad. Przygotowała wraz z dziećmi ze swojej grupy marzannę, która zdobyła wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Wiosennym „Najładniejsza Marzanna - 2021" no i tradycyjnie, w obecności dzieci, zmieniła swój zimowy strój w wiosenną szatę.
Dzieci przywoływały wiosnę piosenkami i wierszykami. Najmłodsze „Myszki” zaśpiewały: „Przyszła do nas wiosna”. „Wiewióreczki” przywoływały wiosnę okrzykiem: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno! Ciebie wyganiamy, wiosnę przywitamy”. „Żabki” wołały: „Piękna i zielona Pani Wiosna przyszła do nas”. „Biedroneczki” zaśpiewały piosenkę: „Zielony koncert”. „Pszczółki” i „Sówki” wspólnie zaśpiewały: „Wiosna w błękitnej sukience”, a potem przywoływały wiosnę okrzykami. „Sówki” wołały: „Marzanko, Marzanko! Zimy koleżanko! Do widzenia łyżwom i nartom, i sankom”, „Pszczółki” zaś: „ Marzanno, marzanno, ty zimowa panno! Zimę tu żegnamy, a wiosnę wołamy”. Po tych słowach wszystkie dzieci z całego przedszkola głośno wołały: wiosno, wiosno, wiosno!
I wiosna przyszła. Zobaczyliśmy lecący klucz dzikich gęsi oraz wyrastające pierwsze wiosenne roślinki. Dzieci radośnie zatańczyły oraz zabawiły się wspólnie. A potem każda grupa osobno, poszła szukać jej oznak w różnych częściach ogrodu przedszkolnego.

Autor: HN i ND„Bezpieczne Przedszkole = Bezpieczny Przedszkolak”– projekt działań profilaktycznych

W roku szkolnym 2020/2021 Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie z inicjatywy Dyrektor Urszuli Stawickiej realizuje zadania pozwalające uzyskać Certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

Koordynatorem projektu w przedszkolu pod nazwą: „Bezpieczne Przedszkole = Bezpieczny Przedszkolak” jest Pani Agnieszka Kościelna. Przedszkolny projekt edukacyjny przeznaczony jest dla dzieci 3 – 6 letnich Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. Głównym jego założeniem jest podejmowanie działań podnoszących bezpieczeństwo przedszkolaków.
W ramach projektu dzieci zapoznały się z Regulaminem bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu oraz Kodeksem Przedszkolaka w poszczególnych grupach, wzięły udział w akcji „Sprzątanie Świata” i poznały zagrożenia płynące z zanieczyszczonego środowiska, poznały zasady zachowania szczególnej ostrożności podczas korzystania ze sprzętów domowych oraz zasady bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, brały udział w zabawach dramowych, tematycznych oraz grach dydaktycznych, które uczyły przestrzegania zasad warunkujących bezpieczeństwo w kontaktach z nieznajomymi. Ponadto, poprzez współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną dzieci wzięły udział w akcji: „Pudełko pełne książek”, konkursie plastycznym w przedszkolu promującym bezpieczeństwo i rozsądek podczas zabaw zimowych: „ Bezpieczne zabawy zimowe” oraz w ogólnopolskim konkursie promującym dbanie o higienę jamy ustnej: „Przyjaciele Klubu Mleczaka”.
To tylko niektóre z działań, które zrealizowaliśmy, a wiele jeszcze przed nami. Mamy nadzieję, że przed końcem roku szkolnego dzieci osiągną przewidywane efekty realizowanego projektu, a mianowicie: zostaną wyposażone w wiedzę i umiejętności pozwalające na rozpoznawanie niebezpieczeństw i przewidywanie ich skutków.

Autor: H.N. i N.D.
Dzień, w którym odbywa się bal karnawałowy w przedszkolu to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku.

Tradycyjnie pod koniec karnawału w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka” odbył się bal karnawałowy, który w tym roku prowadził zespół „Kiri”, czyli znany z zajęć rytmiki i lubiany przez dzieci Pan Irek. Bal odbył się 10 lutego i był to „Serduszkowy bal karnawałowy”, zachęcający do okazywania życzliwości i serdeczności kolegom i koleżankom. Do przedszkola przybyły w tym dniu dzieci tak świetnie przebrane w baśniowe postacie, że niektóre trudno było rozpoznać. Stroje dzieci były naprawdę bardzo różnorodne. Na balu pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze, piraci, bohaterowie komiksów Marvella oraz wiele, wiele innych postaci bajkowych, leśnych zwierząt, baśniowych ptaków, smoków itp. Nie zabrakło też dzieci w strojach służb mundurowych, które dbały o porządek i bezpieczeństwo na balu. Dzieci bawiły się nieco inaczej niż na dotychczasowych balach, ponieważ każda grupa miała swój indywidualny, mały bal. Nie przeszkadzało im to jednak w korzystaniu z niesamowitej atmosfery, świata fantazji, muzyki i tańca. Z pewnością „Serduszkowy bal karnawałowy” będą wspominać do następnego karnawału. Karnawał zakończyliśmy następnego dnia „Tłustym Czwartkiem”. W tym dniu, zgodnie z tradycją, na podwieczorek były pyszne pączki. Do jedzenia nie trzeba było namawiać nawet największych „niejadków”. Tym, miłym i słodkim akcentem przedszkolaki pożegnały karnawał do następnego roku.

Autorzy: H.N. N.D.
„Szkoła Przyjazna Środowisku” Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty

W grudniu Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie otrzymało Certyfikat Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty - „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Droga do zdobycia Certyfikatu była długa i obejmowała szereg działań. Inicjatorem wszystkich przedsięwzięć zorganizowanych w „drodze do Certyfikatu” była pani Dyrektor Urszula Stawicka.

Koordynatorem projektu w przedszkolu pod nazwą: „Przyroda to wielka przygoda” była Pani Ewa Domurat. Przedszkolny projekt edukacyjny przeznaczony był dla dzieci 3 – 6 letnich Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. Głównym jego założeniem było przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy dotyczącej poszanowania zasobów środowiska. Realizowany był podczas zajęć edukacyjnych, wycieczek, spacerów, spotkań z ekspertami oraz w każdym odcinku dnia codziennego w przedszkolu.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie w ramach realizacji działań na rzecz ekologii, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w ciągu minionych trzech lat, podejmowały różnorodne aktywności. Min. corocznie brały udział w akcjach i programach edukacyjnych tj. „Europejski dzień bez samochodu”, „Sprzątanie świata”, „Kubusiowi Przyjaciele Natury, „Mamo tato, wolę wodę”, zbierały karmę dla zwierząt ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie, uczestniczyły w wycieczce do Wioski Garncarskiej w Kamionce k/Nidzicy, były w Motylarni i Ogrodach Pokazowych w Marcinkowie k/Mrągowa. Każdego roku w przedszkolu odbywa się Koronacja na Króla i Królową Bajki pod przyrodniczymi hasłami np. „Polska jesień radość niesie”, „Przedszkolaki i przyroda to wielka przygoda” . W ogrodzie przedszkolnym, który bogaty jest w różne gatunki drzew, krzewów, kwiatów i ziół, odbywają się Majówki Rodzinne, na których w czasie zabaw dzieci przekazują wiadomości przyrodnicze swoim rodzinom. Dzieci pielęgnują też rośliny w ogrodzie przedszkolnym oraz pamiętają, że nie wolno łamać gałęzi, deptać kwiatów i ziół. Dbają również zimą o ptaki, które odwiedzają nasz ogród. Starsze przedszkolaki przekazują tę wiedzę młodszym dzieciom oraz naszym gościom. Tradycją jest coroczny czerwcowy rejs statkiem „Jagienka” po Jeziorze Domowym Dużym, gdzie wychowankowie mają możliwość poznania flory i fauny środowiska wodnego. W ciągu trzech lat uczestniczyły w licznych spektaklach teatralnych, festiwalach, koncertach muzycznych o tematyce ekologicznej, uczestniczyły w ogólnopolskich projektach edukacyjnych tj. „Poznaję miasta Polski dzięki mojemu koledze” „Polska w pocztówce”, „Krecik zwiedza Polskę”, dzięki którym miały możliwość nawiązania kontaktu z przedszkolami z całego kraju. Wychowankowie brali udział w projekcie edukacyjnym Akademii Zdrowego Przedszkolaka – „Podróż do EKO- krainy”. Nasze przedszkole przystąpiło do projektu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej". Nauczycielki współpracując ze środowiskiem lokalnym m.in. Miejską Biblioteką Publiczną, pracownikami sklepów ogrodniczych Flora Garden, weterynarzami, pszczelarzami, strażakami, ratownikami wodnymi, rodzicami opracowały i zrealizowały grupowe projekty edukacyjne o tematyce przyrodniczej: „O Ziemię dbamy, bo ją kochamy”, „Zimowe przedszkole”, „Piękna nasza Polska” „Ekologia z Pofajdokiem”, „Pracowite Pszczółki” oraz „Drzewa przyjaciółmi ludzi i zwierząt”. Przedszkole „Bajka” było organizatorem i uczestnikiem konkursów plastycznych: „A to Polska właśnie” , „Przyroda wokół nas”, „Moja mała Ojczyzna”, fotograficznego- „Piękna nasza Polska cała. Dzieci brały udział w zewnętrznych konkursach plastycznych tj. „Leśne Zwierzęta”, „Żubr Pompik. Wyprawy”, „Kapelusz Pani Jesieni”, „Dzieci z bocianem”. Wychowankowie uczestniczyli w zbiórkach surowców wtórnych nakrętek i baterii. W działania te zaangażowane było środowisko lokalne, co podniosło świadomość ekologiczną dla dobra naszej planety.
To tylko przykłady trzyletnich działań przedszkolaków. I chociaż wiosną ubiegłego roku realizację ich znacznie utrudniła pandemia, to i tak większość zaplanowanych działań została zrealizowana, a dzieci, w „drodze do uzyskania Certyfikatu” zdobyły wiedzę i umiejętności dotyczące poszanowania przyrody, reagowania na złe zachowania względem otaczającego ich środowiska, odkryły i doceniły walory zdrowotne i estetyczne naturalnych zasobów przyrodniczych otoczenia i regionu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i nabyte doświadczenia sprawią, że będą dbać o przyrodę nie tylko jako dzieci, ale również gdy dorosną.

Autorzy: H.N., E.D., N.D.
„Bajka” dołączyła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła Do Hymnu"


„Akcja „Szkoła Do Hymnu” to ponad 16 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z całego kraju” – podało Ministerstwo Edukacji Narodowej na Twitterze.
W tej imponującej liczbie znalazło się również Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie.


W dniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości dzieci oraz pracownicy naszego przedszkola włączyły się w ogólnopolską akcję: „Szkoła Do Hymnu” zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tej akcji dnia 10 listopada 2020r. punktualnie o godzinie 11:11 w całym przedszkolu zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, a dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uroczyście odśpiewały cztery zwrotki hymnu. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii każda grupa wykonała Hymn Polski w swojej sali W ten sposób, jako społeczność przedszkolna, włączyliśmy się we wspólne świętowanie tej szczególnie ważnej dla Polaków rocznicy. Przedsięwzięcie to kontynuacja inicjatywy z poprzednich lat.
Ten dzień dzieci przeżyły dumnie i z uśmiechem na twarzy, a ich dumę z bycia Polakami i Polkami możemy zobaczyć na zdjęciach.
ZDROWO I KOLOROWO – KORONACJA NA KRÓLA I KRÓLOWĄ BAJKI

Jak co roku w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odbyła się Koronacja dzieci na Króla i Królową Bajki. Ze względu na trudny dla wszystkich czas koronacja odbyła się bez udziału rodziców.

W dniu 28 października 2020r. tytuł Królowej i Króla Bajki zdobyły dzieci, które rozpoczęły przygodę z przedszkolem. Były to wszystkie „Myszki” (3-latki), prawie wszystkie „Wiewióreczki” (3,4-latki) oraz jedno dziecko z grupy ,,Biedroneczki” (5-latki). Pozostałe dzieci również brały aktywny udział w uroczystościach jako Królowie i Królowe koronowane w latach ubiegłych.
Na początek dzieci musiały wykazać się artystycznymi umiejętnościami. „Myszki” zaśpiewały piosenki: „Słoneczko” i „Paluszek” oraz nauczyły się swoich pierwszych wierszyków o myszkach i przedszkolaczku. „Wiewióreczki” - zgodnie z przynależnością do grupy zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk o wiewióreczce oraz zaśpiewały piosenkę: „Mały przedszkolak”. „Żabki” – zgodnie z hasłem uroczystości – zaśpiewały piosenki „Małe czerwone jabłuszko” i „Kolorowe listki”, a poza tym zaśpiewały i powiedziały wierszyk o żabkach. „Biedroneczki” pięknie zatańczyły, zaśpiewały piosenkę „Biedroneczka Lola oraz przygotowały wiersz „Jestem sobie biedroneczka”. „Sówki” wykazały się znajomością hymnu przedszkola: „Witajcie w naszej Bajce” oraz w wierszu i piosence udowodniały, że „sowa to takie mądre ptaszysko…”. Starszaki – „Pszczółki” zaśpiewały piosenkę: „Lecą pszczółki”, przygotowały wzruszającą inscenizację o tym, że tylko naturalne i niezatrute kwiatki pozwolą pszczołom zrobić miód oraz w piosence udowadniały, że najważniejsza jest przyjaźń.
Po prezentacji artystycznych umiejętności, dzieci, które rozpoczęły przygodę z przedszkolem z niecierpliwością oczekiwały na koronację. Uroczystej koronacji dokonała Pani Dyrektor – Urszula Stawicka. Natomiast wszystkie dzieci – i te które korony otrzymały dziś i te, które Królem lub Królową „Bajki” zostały wcześniej – otrzymały słodkie berła.
Przedszkolaki pięknie i z dumą zaprezentowały się w koronach na głowach i berłami w dłoniach. Królowe i Królowie zobowiązały się, że będą przestrzegać zasad obowiązujących w przedszkolu i dawać dobry przykład innym. Z pewnością dotrzymają obietnicy.

Autor H.N.Dzień Przedszkolaka


Skończyło się lato. Nasze przedszkole – stosując się do obostrzeń i reżimu związanego z sytuacją epidemiczną zatętniło życiem. Niektóre dzieci uczęszczały do przedszkola przez cały okres wakacji. Większość jednak miała kilkumiesięczną przerwę, po której z radością spotkały się z rówieśnikami i swoimi paniami. Dla dwóch grup maluszków to początek przygody z przedszkolem. I mimo, że początki są zawsze trudne, to po pierwszym miesiącu większość dzieci dobrze znosi rozstanie z rodzicami i dobrze się bawi w swojej sali, ze swoimi paniami, koleżankami i kolegami.
Niewątpliwą atrakcją we wrześniu były obchody Dnia Przedszkolaka. W tym dniu życzenia wszystkim przedszkolakom złożył osobiście Burmistrz Szczytna – Krzysztof Mańkowski. Wraz z życzeniami poczęstował dzieci świątecznymi cukierkami i podarował wszystkim kolorowanki. Potem do przedszkolnego ogrodu zawitał niespotykany gość – Marshall z Psiego Patrolu. Z pomocą swojej asystentki zachęcał dzieci do zabawy. A dzieci nie potrzebowały wcale wielkiej zachęty – bo bawiły się wyśmienicie. Zabawy, konkursy i bańki mydlane pozostaną w pamięci na długo. A na zakończenie przedszkolaki prosiły, aby Marshall w ich imieniu zaprosił do naszego przedszkola inne postacie z dziecięcych bajek.
Przedszkolakom leży na sercu dobro naszej planety. Dlatego też oprócz Dnia Przedszkolaka starsze dzieci, tradycyjnie, jak w każdym roku, wzięły udział w akcji Sprzątanie Świata. A jeśli mowa o tradycjach przedszkola, to jak w każdym miesiącu obchodziliśmy urodziny sierpniowych i wrześniowych Jubilatów. Jak zwykle były zabawy, małe upominki oraz pyszne torty. Świętowaliśmy również Dzień Chłopca.
Życzymy dzieciom, aby cały rok szkolny 2020/2021 był tak bogaty w wydarzenia i wesoły jak jego pierwszy miesiąc.

Autor: H.N.„Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”


W roku szkolnym 2019/2020 w Miejskim Przedszkolu Nr1 „Bajka”, w grupie dzieci 3-letnich „Myszki”, realizowany był międzynarodowy projekt edukacyjny; „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Celem głównym projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i za granicą.
Inauguracja projektu odbyła się z udziałem Pani Dyrektor, która przeczytała dzieciom krótkie opowiadanie i porozmawiała na temat ulubionych książeczek dzieci.
W ramach projektu zrealizowane zostały następujące moduły:
1. Mały Miś – czytające przedszkolaki – w ramach zajęć dzieci zabierały dzienniczek do domu , rodzic czytał wybraną bajkę, a dziecko wykonywało rysunek, który dołączało do wspólnego albumu. Atrakcją tej części zajęć był fakt, że dziecko zabierało z przedszkola pluszowego misia, którym opiekowało się w domu.
2. Misiowy wolontariat – w ramach tego modułu odbyła się zbiórka karmy dla psów i kotów przebywających w Schronisku Cztery Łapy w Szczytnie.
3. Dzień Pluszowego Misia – oprócz zabaw z ogromnymi pluszowymi bohaterami – Donaldem i Daisy dzieci (z pomocą nauczycielki) wykonały i zobowiązały się stosować na co dzień „Misiowy regulaminu małego czytelnika”.
4. Mały Miś i prawa dziecka – w ramach tej części projektu dzieci brały udział w zajęciach na temat Praw dziecka. Poznały podstawowe prawa, min. prawo do zabawy, do miłości i opieki, ale poznały również obowiązki, np. związane z dbałością o książki w kąciku czytelniczym itp.
5. Bezpieczni z Małym Misiem wykonanie plakatu Bezpieczni z Małym Misiem – w ramach pracy zbiorowej dzieci wykonały plakat dotyczący bezpieczeństwa podczas letniej zabawy. Zanim jednak wykonały plakat poznały zasady, których trzeba przestrzegać, aby czuć się bezpiecznym.
6. Zamisiowany dzień matematyki – podczas realizacji tego modułu dzieci wykonały misiowe liczmany. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach nauczania na odległość.
7. Mali przedsiębiorcy! – to ostatni moduł realizacji projektu. Zabawa w sklep , skok do skarbonki - zabawa ruchowa – to zadania, które dzieci również wykonały w domu z rodzicami w ramach nauczania na odległość.
Realizacja projektu przebiegała sprawnie, dzieci z ochotą brały udział w zajęciach. Jednak w związku z pandemią koronawirusa i choroby COVIT – 19, a co za tym idzie zawieszeniem zajęć w placówkach oświatowych, dokończenie zajęć stanęło pod znakiem zapytania. Jednak dzięki zaangażowaniu rodziców oraz systematycznej pracy dzieci w domu udało się pomyślnie doprowadzić zaplanowane zajęcia do końca. Finalnie Miejskie Przedszkole Nr1 Bajka w Szczytnie otrzymało certyfikat Wzorowej Placówki „Małego Misia w świecie Wielkiej Literatury”.

Brawo „Myszki”!