menu

TRADYCJE WIELKANOCNE W „BAJCE”

2022-04-21 17:10:40 (ost. akt: 2022-04-21 17:26:36)

„Płyną już po niebie bielutkie baranki,
maluję dla bliskich wesołe pisanki”...

Aby zachować tradycje ludowe – jak zwykle przed Świętami – dzieci poznawały lub przypominały sobie różne zwyczaje wielkanocne. Starsze grupy uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Muzeum Mazurskie. Warsztaty połączone były ze zwiedzaniem muzeum, poznaniem dawnej kultury regionu oraz zwierząt żyjących w naszych lasach.
W przedszkolu ozdobiły świątecznie i wiosennie swoje sale, a przed Świętami przygotowały piękne wielkanocne stroiki. Pomysły były przeróżne. Od zasianego dużo wcześniej i ozdobionego wielkanocnymi zajączkami owsa, poprzez zajączki z kolorowych pomponów, styropianowych lub drewnianych elementów po kolorowe jajka i kurczaczki. Rodzice mogli zabrać stroiki do domów, a przy okazji przekazać drobną wpłatę na rzecz Rady Rodziców.
W środę, 13.04.2022r., do naszego przedszkolnego ogródka „zakradł się” Zajączek Wielkanocny. Dzieci wyszły, jak co dzień po zajęciach, aby pobawić się w ogrodzie przedszkolnym i zażyć ruchu na świeżym powietrzu. A tu niespodzianka – w ogrodzie czekał na nie ogromny biały, sympatyczny Zajączek Wielkanocny. Dzieci od razu pobiegły w jego kierunku. Zając przywitał dzieci i zaproponował różnorodne zabawy, których głównym bohaterem było wielkanocne jajko. A na zakończenie przedszkolaki szukały ukrytych prezentów. Każda grupa znalazła zaadresowane do siebie pudło pełne smakołyków. To była naprawdę udana zabawa.

Autor: H.N., N.D.