menu

Reportaż

2017-11-19 21:14:15 (ost. akt: 2018-05-14 20:05:39)

Przedszkolaki dla Niepodległej

Koncert "Przedszkolaki dla Niepodległej", który odbył się 08.05.2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie zorganizowało Miejskie Przedszkole Nr 1 "Bajka" w Szczytnie.

Patronat nad uroczystością objęła Burmistrz Miasta Szczytno p. Danuta Górska, a współorganizatorem był szczycieński dom kultury. W koncercie wzięły udział dzieci z przedszkoli miejskich („Bajki”, „Kubusia Puchatka”, „Promyczka” i „Fantazji”), z Niepublicznego Przedszkola "Pod Topolą" oraz z przedszkoli gminnych: z Lipowca (oddział w Kamionku) i Nowin (oddział w Szczytnie). Dla społeczności przedszkolnej z "Bajki" jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stał się inspiracją do wspólnego świętowania. W ten sposób dzieci chciały oddać hołd tym, którzy poświęcili zdrowie oraz życie w walce o wolność Ojczyzny. Patriotyczny program artystyczny, który przygotowały przedszkolaki (piosenki, wiersze, tańce) wzruszył licznie zgromadzoną publiczność. Na przykład wiersz "Na lipę" J. Kochanowskiego czy piosenki "Pierwsza kadrowa", "Pałacyk Michla" … w ustach dzieci brzmiały naprawdę wyjątkowo, a widzowie nagradzali wszystkich wykonawców gorącymi brawami.

Gośćmi honorowymi na uroczystości byli p. Danuta Górska Burmistrz Miasta Szczytno i p. Robert Dobroński Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu, Zdrowia i Opieki Społecznej. Na widowni zasiedli też dyrektorzy przedszkoli, rodzice, sponsorzy, mieszkańcy Szczytna. P. Urszula Pasławska Poseł na Sejm RP nie mogła wziąć udziału w uroczystości ze względu na wcześniejsze zobowiązania, ale skierowała do dzieci list. Napisała w nim m.in. "Pamiętajcie, że wolność jest podstawą demokratycznego państwa, a naszym obowiązkiem jest jednoczyć się w dbałości o zachowanie tego bezcennego daru i pamiętać, ile kosztowało nas jego odzyskanie". List odczytała dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" p. Urszula Stawicka.

Na zakończenie każde przedszkole uczestniczące w koncercie, z rąk pani burmistrz, otrzymało pamiątkowy dyplom, dzieci natomiast upominki. A to wszystko dzięki licznym sponsorom (11 firm i 2 osoby fizyczne).
Organizacją koncertu zajęły się nauczycielki Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" p. Elżbieta Jędrzejczyk, p. Małgorzata Parciak i p. Agnieszka Kościelna. Koncert poprowadziła p. Małgorzata Parciak.


Autor: Bożenna Duda
Spotkanie z pracownikiem IPN

Mija już ósmy miesiąc działań związanych z realizacją patriotycznego projektu edukacyjnego „Przedszkolaki z Bajki dla Niepodległej”. W piątek, 13.04.2018 r., grono pedagogiczne Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zorganizowało dla dzieci spotkanie z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej z Olsztyna.

Przedszkolaki dowiedziały się, że IPN zajmuje się historią naszej ojczyzny, czyli tym, co wydarzyło się na przestrzeni minionych lat. Maluchy obejrzały film edukacyjny „Polskie symbole narodowe”. Przypomniały sobie znaną im legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz początkach państwa polskiego. Podczas spotkania najmłodsi mile zaskoczyli naszego gościa, bo, pomimo, że temat jest trudny, to wykazali się dużą wiedzą. Okazało się, że dzieci doskonale znają polskie symbole narodowe – godło, flagę i hymn. Zapamiętały, co oznaczają kolory - biel i czerwień. Wiedzą też, że hymn narodowy grany jest z okazji świąt i uroczystości państwowych, a także z okazji różnych wydarzeń sportowych i słuchamy go zawsze w postawie na baczność.

Dowiedziały się, że „Mazurek Dąbrowskiego” powstał we Włoszech, a autorem słów jest J. Wybicki. Zapamiętały też trzy ważne daty: 11 Listopada – Święto Niepodległości, 2 Maja – Dzień Flagi i 3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja.
Na zakończenie spotkania pracownik IPN przekazał dzieciom film i grę edukacyjną oraz kolorowankę. Dzieci z kolei wręczyły gościowi przygotowane upominki.

Autor: Bożenna Duda
„Szlakiem szczycieńskich Pofajdoków”

Pomimo, że miesiąc marzec był bardzo kapryśny, a pogoda "w kratkę" to i tak obfitował w wiele niespodzianek, które przygotowało dzieciom grono pedagogiczne Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie. Udało nam się znaleźć kilka pogodnych dni, by wyruszyć szlakiem Pofajdoków i szczycieńskich zabytków.
Dzieci z grup starszych powędrowały w odleglejsze zakątki naszego miasta. Zainteresowała je stara budowla na ul. Konopnickiej. To chata mazurska zbudowana z drewna bez użycia gwoździ. I naprawdę się nie zawaliła, dziwiły się dzieci, przetrwała wiele, wiele lat. W środku chaty poznały rozkład pomieszczeń i ich wyposażenie. Największe zdumienie najmłodszych wywołało palenisko w kuchni. To chyba niemożliwe, aby palić ognisko w domu, by ugotować strawę. Przecież to bardzo niebezpieczne, łatwo wywołać pożar.

Ważnymi zabytkami w naszym mieście są ruiny zamku krzyżackiego, ratusz i muzeum. Muzealne eksponaty to pokłady wiedzy na temat życia dawnych Mazurów, ich pracy, codziennych zajęć, życia rodzinnego itp. W muzeum przedszkolaki uczestniczyły także w warsztatach plastycznych. Ponieważ był to okres przedświąteczny, wykonały wielkanocnego zajączka z papieru.

Wszystkie wyprawy dzieci były dla nich prawdziwą lekcją historii o naszym mieście.
Przed świętami rozstrzygnęliśmy też konkurs na najciekawszą grę matematyczną „Matematyka na wesoło”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały 26 gier planszowych m.in. o tematyce patriotycznej i przyrodniczej np. „Podróż po Polsce”, „Spacer w lesie”, „Wędkowanie”, „Radosne Słoneczniki uczą się matematyki”, „Licz z nami Tulipankami”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrody – statuetkę, dyplom i książkę „100 zabaw. Nauka przez zabawę”, a przedszkole wzbogaciło swoją bazę dydaktyczną. Podczas uroczystości dzieci rozegrały matematyczną grę planszową „Zamek Cyfr”.
Działania podejmowane przez pracowników przedszkola, dzieci i ich rodziców to efekt realizacji patriotycznego projektu edukacyjnego "Przedszkolaki dla Niepodległej".
Nasi sojusznicy nas w tym bardzo wspierają i służą pomocą.

Autor: Bożenna Duda
„Dawno, dawno temu w Szczytnie”

Jak wyglądało życie w naszym mieście w okresie Średniowiecza dowiedziały się dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie podczas spotkania z 34 Chorągwią komturii i Miasta Szczytno, we wtorek 27.03.2018 r. To była prawdziwa lekcja historii.
Cisza „jak makiem zasiał” wskazywała na ogromne zainteresowanie tematem. W przedszkolu zagościli rycerze, rycerze zaciężni, dwórki z królewskiego dworu oraz mieszczki. Dzieci dowiedziały się, że rycerz nosił dwa pasy, jeden na kaletkę, a drugi na miecz. Ogromne zainteresowanie wzbudziła broń, jaką się oni posługiwali, czyli miecze jednoręczne, dwuręczne i łuki wykonane z drewna cisowego. Strzały do łuku zakończone były lotkami z piór, po to by utrzymywały równy tor lotu. Stroje w tym okresie szyto z aksamitu lub wełny, a strój codzienny z materiału lnianego. Kolor tkaniny wskazywał na zasobność portfela jego właściciela. Im kolor był intensywniejszy, tym właściciel bogatszy, bo stać go było na zakup drogich barwników, które wykonywano w tamtych czasach z naturalnych roślin, korzeni, kłączy itp.

Stroje uszyte z materiału lnianego nosiła biedniejsza część społeczeństwa. Prezentacja strojów w pewnym momencie wywołała wśród dzieci salwę śmiechu. Okazało się, że gacie nosili i mężczyźni, i kobiety. Gacie i koszule wiązano na troki. Buty szyto ze skóry zwierzęcej. Miały one spiczaste nosy zwężające się ku górze. Rycerze Zakonu Najświętszej Marii Panny zakładali białe stroje: watenrok, płaszcz i kaptur. Na strojach krzyżackich naszyte były czarne krzyże.

Jednak największe zainteresowanie dzieci wywołała walka rycerzy. Starcie na miecze przedszkolaki oglądały z zapartym tchem. Na zakończenie spotkania dzieci miały możliwość oceny np. ciężaru mieczy, tarczy i hełmu. Stwierdziły, że dawni rycerze musieli być bardzo silni i zręczni. Na pożegnanie goście otrzymali upominki.
To spotkanie planowaliśmy już na początku roku szkolnego w patriotycznym projekcie edukacyjnym „Przedszkolaki z Bajki dla Niepodległej”. To kolejny krok w celu uzyskania przez przedszkole Certyfikatu Warmińsko - Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.


Autor: Bożenna DudaUczymy się pomagać …

Mali wolontariusze z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie od najmłodszych lat uczą się pomagać. W pierwszym półroczu 2017/2018 brały udział w różnorodnych wydarzeniach oraz akcjach charytatywnych.

W październiku uczestniczyły w imprezie zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury
z okazji 15 urodzin Schroniska dla Zwierząt „Cztery łapy” w Szczytnie. Dzieci przygotowały i przedstawiły program artystyczny o ich mieszkańcach. W listopadzie zrobiły kolejny krok,
a nawet dwa. Maluchy wzięły udział w dwóch akcjach charytatywnych. Jedna zorganizowana przez Urząd Miejski w Szczytnie i schronisko dla zwierząt. Przedszkolaki zbierały żwirek dla kotków. Odpowiedziały też na apel Fundacji „Mam Marzenie” i przekazały fundacji nowe maskotki oraz materiały plastyczne dla dzieci przewlekle chorych przebywających
w szpitalach. W grudniu z kolei odwiedziły pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dzieci niepełnosprawne w szkole i przedszkolu specjalnym przy CRE
w Szczytnie. Chciały podzielić się z Nimi radością i wspólnie poczuć nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewały piosenki, kolędy, recytowały wiersze. Sześciolatki natomiast wystawiły w przedszkolu „Jasełka” dla dzieci z pozostałych grup wiekowych. Półroczną działalność przedszkolaki zakończyły udziałem w akcji Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Przez dwa miesiące dzieci zbierały monety, z których usypały sporą „górkę grosza”. Łącznie zebrały 239,71 Pieniądze spakowały w płócienne worki oraz kartony wysłały pocztą organizatorowi. Wszystkie grosiki trafią do najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.
Przedszkolaki są bardzo wrażliwe na potrzeby nie tylko osób chorych i niepełnosprawnych, ale także zwierząt. Już od najmłodszych lat uczą się pomagać. Udział w akcjach charytatywnych ma dla nich ogromną wartość wychowawczą. To jeden z ważniejszych celów wychowania młodego pokolenia. Jesteśmy pewni, że w przyszłości będą aktywnymi wolontariuszami.
Udział w akcjach charytatywnych nie powiódłby się bez wsparcia rodziców. Serdecznie Im dziękujemy. Pamiętajmy wszyscy, że dobroć dana innym wraca do nas w dwójnasób.


Autor: Bożenna DudaCzy Mikołaj mieszka w Mikołajkach? …


… pytały przedszkolaki Mikołaja podczas spotkania 6 grudnia 2017 r. (środa) w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. Co roku grono pedagogiczne i Rada Rodziców z okazji Mikołajek przygotowują dzieciom inne niespodzianki. Było już m.in. tropienie Św. Mikołaja, szukanie ukrytych prezentów, czytanie dzieciom bajek przez wolantariuszy ze szkół ponadpodstawowych oraz pomocników Św. Mikołaja. W tym roku Mikołaj odwiedził dzieci osobiście i wręczył prezenty – pierniki, z których dzieci budowały chatki i dekorowały je jadalnymi ozdobami . Ten niespodziewany gość to nasz wychowanek, uczeń Zespołu Szkół Nr 3 w Szczytnie. Na spotkanie z Mikołajem dzieci przygotowały nie tylko piosenki i wiersze, ale miały też wiele pytań, były bardzo dociekliwe. Pytały np. gdzie mieszka, ile prezentów Mikołaj musi przygotować dla wszystkich dzieci, czy zdąży na czas je odwiedzić, czy ktoś mu pomaga, czy wszystko robi sam, itp.

Autor: Bożenna Duda
Przedszkolaki z „Bajki” znowu pomagają!

Tym razem dzieciom chorym na nowotwory oraz cierpiącym z powodu wrodzonych wad rozwojowych.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie przyłączyły się do akcji Fundacji Mam Marzenie, która zbiera nowe maskotki i artykuły plastyczne dla małych pacjentów przebywających w szpitalach. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka. Aby informacja o przystąpieniu naszej placówki do akcji dotarła do jak największej rzeszy rodziców, w holu placówki zawisł plakat. Szczegółowych informacji udzielały także nauczycielki grup. Dzieci również mocno zachęcały swoich rodziców do pomocy potrzebującym. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Codziennie maluchy przynosiły do przedszkola różne maskotki i materiały plastyczne. Finał akcji przypadł na dzień 24 listopada 2017 r. (piątek). Tego dnia w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki uroczyście przekazały zebrane pluszaki oraz artykuły plastyczne Pani Marzenie Górskiej - Zwolińskiej, która jest głównym koordynatorem Fundacji Mam Marzenie w naszym województwie. Łącznie zebraliśmy 59 maskotek oraz materiały plastyczne: kredki, długopisy, farby, plastelina itp. Dary trafią do szpitali w naszym regionie m.in. w Szczytnie, Biskupcu, Mrągowie, Giżycku, Bartoszycach i Ameryce.
Koordynatorką akcji zbiórki darów w przedszkolu była nauczycielka Elżbieta Jędrzejczyk.

Autor: Bożenna Duda

Zwierzopomagacze z „Bajki”…

… znowu spisali się na medal.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odpowiedziały na apel Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt „Cztery Łapy w Szczytnie „Podaruj kotkom żwirek”. Od razu przystąpiły do akcji gromadzenia żwirku dla czworonogów ze schroniska.
Maluchy zmobilizowały swoich rodziców, którzy tak jak dzieci są wrażliwi na potrzeby zwierząt. Dzięki ich ofiarności udało nam się zebrać 30 worków żwirku: naturalnego, drewnianego i silikonowego. Ponieważ pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, dlatego trudno było dzieciom wybrać się do schroniska, by przekazać zebrane dary. Ale znalazło się inne rozwiązanie. W piątek, 17 listopada 2017 r., dzieci odwiedziły kotki - Zenek i Fiona. Kotki w imieniu swojej kociej rodziny serdecznie „podziękowały” wszystkim darczyńcom. Dla przedszkolaków największą nagrodą była możliwość pogłaskania Zenka i Fiony.
Dzieci przyznały, że zwierzętom ze schroniska pomagają już po raz kolejny i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.
Koordynatorkami akcji charytatywnej w przedszkolu były p. Marzena Dąbkowska (pracownik Urzędu Miejskiego) i p. Maria Sawicka.

Autor: Bożenna Duda
Czy Kopernik się pomylił ?


W piątek, 29.09.2017 r., dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie uczestniczyły w niezapomnianej wędrówce po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Wszechświata. A wszystko to za sprawą Mobilnego Planetarium Cassiopeia z Mrągowa, które zaproponowało przedszkolakom nowatorską formę rozrywki i nauki. Dzieci interesują się kosmosem i często zastanawiają się, dlaczego Słońce wędruje po niebie, jak wygląda Księżyc z bliska, dlaczego niebo jest niebieskie, a w dzień nie widać gwiazd? Na wszystkie te pytania znalazły odpowiedź w kosmicznej kopule pod rozgwieżdżonym niebem Mobilnego Planetarium. Dzieci obejrzały podniebną historię o „Małej Gwiazdce”, która poszukiwała własnych planet. Podróżując po Wszechświecie spotkała inne gwiazdy i dowiedziała się, że łączą się one w gromady i galaktyki. Ostatecznie mała, żółta gwiazdka odnalazła swoje planety, które udzieliły jej podstawowych informacji o naszym Układzie Słonecznym. Opowieść o małej gwiazdce, w sposób bardzo przystępny, umożliwiła dzieciom zrozumienie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie. Barwnie zilustrowała prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich i udowodniła, że Kopernik się nie mylił! Realistyczny obraz dający wrażenie patrzenia w rzeczywiste, rozgwieżdżone niebo spowodował, że dzieci przeżyły niesamowitą przygodę i przeniosły się w kosmos nie opuszczając Ziemi …

Autor: Bożenna Duda