menu

Reportaż

2017-11-19 21:14:15 (ost. akt: 2018-01-13 16:12:31)


Uczymy się pomagać …
Mali wolontariusze z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie od najmłodszych lat uczą się pomagać. W pierwszym półroczu 2017/2018 brały udział w różnorodnych wydarzeniach oraz akcjach charytatywnych.

W październiku uczestniczyły w imprezie zorganizowanej w Miejskim Domu Kultury
z okazji 15 urodzin Schroniska dla Zwierząt „Cztery łapy” w Szczytnie. Dzieci przygotowały i przedstawiły program artystyczny o ich mieszkańcach. W listopadzie zrobiły kolejny krok,
a nawet dwa. Maluchy wzięły udział w dwóch akcjach charytatywnych. Jedna zorganizowana przez Urząd Miejski w Szczytnie i schronisko dla zwierząt. Przedszkolaki zbierały żwirek dla kotków. Odpowiedziały też na apel Fundacji „Mam Marzenie” i przekazały fundacji nowe maskotki oraz materiały plastyczne dla dzieci przewlekle chorych przebywających
w szpitalach. W grudniu z kolei odwiedziły pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dzieci niepełnosprawne w szkole i przedszkolu specjalnym przy CRE
w Szczytnie. Chciały podzielić się z Nimi radością i wspólnie poczuć nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewały piosenki, kolędy, recytowały wiersze. Sześciolatki natomiast wystawiły w przedszkolu „Jasełka” dla dzieci z pozostałych grup wiekowych. Półroczną działalność przedszkolaki zakończyły udziałem w akcji Towarzystwa Nasz Dom „Góra Grosza”. Przez dwa miesiące dzieci zbierały monety, z których usypały sporą „górkę grosza”. Łącznie zebrały 239,71 Pieniądze spakowały w płócienne worki oraz kartony wysłały pocztą organizatorowi. Wszystkie grosiki trafią do najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.
Przedszkolaki są bardzo wrażliwe na potrzeby nie tylko osób chorych i niepełnosprawnych, ale także zwierząt. Już od najmłodszych lat uczą się pomagać. Udział w akcjach charytatywnych ma dla nich ogromną wartość wychowawczą. To jeden z ważniejszych celów wychowania młodego pokolenia. Jesteśmy pewni, że w przyszłości będą aktywnymi wolontariuszami.
Udział w akcjach charytatywnych nie powiódłby się bez wsparcia rodziców. Serdecznie Im dziękujemy. Pamiętajmy wszyscy, że dobroć dana innym wraca do nas w dwójnasób.


Autor: Bożenna DudaCzy Mikołaj mieszka w Mikołajkach? …


… pytały przedszkolaki Mikołaja podczas spotkania 6 grudnia 2017 r. (środa) w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. Co roku grono pedagogiczne i Rada Rodziców z okazji Mikołajek przygotowują dzieciom inne niespodzianki. Było już m.in. tropienie Św. Mikołaja, szukanie ukrytych prezentów, czytanie dzieciom bajek przez wolantariuszy ze szkół ponadpodstawowych oraz pomocników Św. Mikołaja. W tym roku Mikołaj odwiedził dzieci osobiście i wręczył prezenty – pierniki, z których dzieci budowały chatki i dekorowały je jadalnymi ozdobami . Ten niespodziewany gość to nasz wychowanek, uczeń Zespołu Szkół Nr 3 w Szczytnie. Na spotkanie z Mikołajem dzieci przygotowały nie tylko piosenki i wiersze, ale miały też wiele pytań, były bardzo dociekliwe. Pytały np. gdzie mieszka, ile prezentów Mikołaj musi przygotować dla wszystkich dzieci, czy zdąży na czas je odwiedzić, czy ktoś mu pomaga, czy wszystko robi sam, itp.

Autor: Bożenna Duda
Przedszkolaki z „Bajki” znowu pomagają!

Tym razem dzieciom chorym na nowotwory oraz cierpiącym z powodu wrodzonych wad rozwojowych.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie przyłączyły się do akcji Fundacji Mam Marzenie, która zbiera nowe maskotki i artykuły plastyczne dla małych pacjentów przebywających w szpitalach. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka. Aby informacja o przystąpieniu naszej placówki do akcji dotarła do jak największej rzeszy rodziców, w holu placówki zawisł plakat. Szczegółowych informacji udzielały także nauczycielki grup. Dzieci również mocno zachęcały swoich rodziców do pomocy potrzebującym. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Codziennie maluchy przynosiły do przedszkola różne maskotki i materiały plastyczne. Finał akcji przypadł na dzień 24 listopada 2017 r. (piątek). Tego dnia w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Przedszkolaki uroczyście przekazały zebrane pluszaki oraz artykuły plastyczne Pani Marzenie Górskiej - Zwolińskiej, która jest głównym koordynatorem Fundacji Mam Marzenie w naszym województwie. Łącznie zebraliśmy 59 maskotek oraz materiały plastyczne: kredki, długopisy, farby, plastelina itp. Dary trafią do szpitali w naszym regionie m.in. w Szczytnie, Biskupcu, Mrągowie, Giżycku, Bartoszycach i Ameryce.
Koordynatorką akcji zbiórki darów w przedszkolu była nauczycielka Elżbieta Jędrzejczyk.

Autor: Bożenna Duda

Zwierzopomagacze z „Bajki”…

… znowu spisali się na medal.
Dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odpowiedziały na apel Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt „Cztery Łapy w Szczytnie „Podaruj kotkom żwirek”. Od razu przystąpiły do akcji gromadzenia żwirku dla czworonogów ze schroniska.
Maluchy zmobilizowały swoich rodziców, którzy tak jak dzieci są wrażliwi na potrzeby zwierząt. Dzięki ich ofiarności udało nam się zebrać 30 worków żwirku: naturalnego, drewnianego i silikonowego. Ponieważ pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, dlatego trudno było dzieciom wybrać się do schroniska, by przekazać zebrane dary. Ale znalazło się inne rozwiązanie. W piątek, 17 listopada 2017 r., dzieci odwiedziły kotki - Zenek i Fiona. Kotki w imieniu swojej kociej rodziny serdecznie „podziękowały” wszystkim darczyńcom. Dla przedszkolaków największą nagrodą była możliwość pogłaskania Zenka i Fiony.
Dzieci przyznały, że zwierzętom ze schroniska pomagają już po raz kolejny i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.
Koordynatorkami akcji charytatywnej w przedszkolu były p. Marzena Dąbkowska (pracownik Urzędu Miejskiego) i p. Maria Sawicka.

Autor: Bożenna Duda
Czy Kopernik się pomylił ?


W piątek, 29.09.2017 r., dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie uczestniczyły w niezapomnianej wędrówce po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Wszechświata. A wszystko to za sprawą Mobilnego Planetarium Cassiopeia z Mrągowa, które zaproponowało przedszkolakom nowatorską formę rozrywki i nauki. Dzieci interesują się kosmosem i często zastanawiają się, dlaczego Słońce wędruje po niebie, jak wygląda Księżyc z bliska, dlaczego niebo jest niebieskie, a w dzień nie widać gwiazd? Na wszystkie te pytania znalazły odpowiedź w kosmicznej kopule pod rozgwieżdżonym niebem Mobilnego Planetarium. Dzieci obejrzały podniebną historię o „Małej Gwiazdce”, która poszukiwała własnych planet. Podróżując po Wszechświecie spotkała inne gwiazdy i dowiedziała się, że łączą się one w gromady i galaktyki. Ostatecznie mała, żółta gwiazdka odnalazła swoje planety, które udzieliły jej podstawowych informacji o naszym Układzie Słonecznym. Opowieść o małej gwiazdce, w sposób bardzo przystępny, umożliwiła dzieciom zrozumienie zjawisk astronomicznych i geograficznych zachodzących na niebie. Barwnie zilustrowała prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich i udowodniła, że Kopernik się nie mylił! Realistyczny obraz dający wrażenie patrzenia w rzeczywiste, rozgwieżdżone niebo spowodował, że dzieci przeżyły niesamowitą przygodę i przeniosły się w kosmos nie opuszczając Ziemi …

Autor: Bożenna Duda