menu

Reportaż

2017-11-19 21:14:15 (ost. akt: 2018-10-18 19:57:34)

Co w trawie piszczy? Czyli w grupie siła.

Dzieci 5 i 6 letnie z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie, 8 października, obejrzały w domu kultury musical profilaktyczny, „Co w trawie piszczy? Czyli w grupie siła” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia.
Twórcy musicalu przedstawili w zabawny sposób życie mieszkańców łąki. Pracowita mrówka ciągle gdzieś się spieszyła. Rozmarzony konik polny wieczorami grał na skrzypcach. Elegancka biedronka godzinami przeglądała się w kroplach rosy. Mucha trochę zezowała, motyl zawsze pił przez słomkę, a pająk zamiast sześciu nóg, miał ich aż osiem. Fantastyczne przygody tych drobnych stworzeń, zabawnych przez swój wygląd i dziwactwa, udowodniły, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią to, tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać naprawdę czegoś wielkiego. Dzieci zrozumiały, jak ważna jest tolerancja i akceptacja każdego z nas i, że „inność” tak naprawdę nie jest wadą.

Autor: Bożenna Duda
„Na sportowo, bajkowo, ekologicznie …”

Na te priorytety stawia grono pedagogiczne Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie w pracy z dziećmi w tym roku szkolnym. We wrześniu przedszkolaki z najstarszych grup wzięły udział w Europejskim Dniu bez Samochodu „Nie tankuję – jadę”. Imprezę na Placu Juranda zorganizował Urząd Miejski w Szczytnie. Dzieci m.in. wykonały kwiatowy obraz oraz uczestniczyły w akcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
A już na drugi dzień, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, zorganizowaliśmy imprezę w przedszkolu pod hasłem „Biało – Czerwoni”. Oczywiście na sportowo. Dzieci spędziły całe przedpołudnie w ogrodzie przedszkolnym. A działo się dużo. Były gry i zabawy sportowe, muzyczno - ruchowe, konkursy, zabawy na licznych ścieżkach edukacyjnych i w ogrodzie zmysłów oraz na zmodernizowanym i odnowionym sprzęcie rekreacyjnym.
Z kolei z okazji jubileuszowej akcji sprzątania świata - 25 lat dla Ziemi i dla ludzi - przedszkolaki wspomogły selektywną zbiórkę odpadów: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2 x czyściej”. Dzieci „uzbrojone” w rękawiczki i worki na śmieci podjęły odpadowe wyzwanie: zbieramy – sprzątamy – nie śmiecimy. Uporządkowały teren w pobliżu przedszkola. Udział w akcji sprzątania świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska i interesująca metoda pracy wychowawczej, bo przecież, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
W październiku rozpoczęliśmy kolejną już zbiórkę karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Cztery łapy” w Szczytnie. Nasi wychowankowie, co roku pamiętają o potrzebujących zwierzętach ze schroniska. W inicjowaniu akcji charytatywnych z udziałem całej społeczności przedszkolnej widzimy głęboki sens. Jesteśmy wrażliwi na niedolę bezdomnych zwierząt, bardzo chętnie im pomagamy, bo razem możemy więcej!.

Autor: Bożenna Duda