menu

Reportaż

2017-11-19 21:14:15 (ost. akt: 2019-06-10 21:39:18)

„Kolorowy Tydzień w Bajce” …

… trwał od 3 do 7 czerwca 2019 r. i codzienne obfitował w inne niespodzianki.
W poniedziałek, w dniu białym, gośćmi na zajęciach z dziećmi były panie kucharki, które opowiedziały o swojej pracy. Ponadto 6 latki „Sówki” spotkały się z pszczelarzem w bibliotece miejskiej. W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, pszczelarz przeczytał dzieciom bajkę z morałem o pracowitym, czerwonym koguciku. Następnie opowiedział o swojej pracy posiłkując się rekwizytami, które przyniósł ze sobą. Z kolei 6 latki „Pszczółki” na zaproszenie mamy Szymona, właścicielki Piekarni „Jola”, poznały pracę piekarza i dowiedziały się jak powstaje chleb.
We wtorek, w dniu niebieskim, przedszkolaki zaprosiły na spotkanie policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Szczytnie. Policjanci przypomnieli wszystkim zasady bezpieczeństwa na wakacjach, na placu zabaw, w domu i na drodze. A na skrzyżowaniu ulic, przeprowadzili warsztaty bezpiecznego przejścia przez jezdnię po pasach.
W środę, w dniu żółtym, czekała na dzieci kolejna niespodzianka. Muzycy z Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna zaprosili naszych wychowanków na koncert „Witajcie w naszej „Bajce”. Głównym bohaterem podczas koncertu był Pan Jan Brzechwa. Dzieci słuchały i bawiły się m.in. przy utworach z „Akademii Pana Kleksa”.
W czwartek, w dniu czerwonym, do naszego przedszkola przyszedł ratownik wodny. Podczas spotkania z przedszkolakami przestrzegał przed niebezpiecznymi zabawami w wodzie i przypomniał zasady zachowania się na basenie, nad jeziorem itp. To spotkanie było wstępem do piątkowej niespodzianki. Otóż w piątek, w dniu zielonym, wszystkie dzieci pływały statkiem Jagienka po Jeziorze Domowym Dużym. Przestrogi ratownika wodnego bardzo się przydały. Podczas rejsu dzieci podziwiały florę i faunę wodną. W tym dniu dwoje dzieci z grupy 6 letniej „Pszczółki”, Franek i Kuba, uczestniczyło w III edycji konkursu piosenki angielskiej „Super Song”, który odbył się w przedszkolu gminnym przy ul. Łomżyńskiej.
Chłopcy zdobyli wyróżnienie. Gratulujemy!!!
W całym tygodniu nie tylko spotkania z ekspertami i wycieczki były atrakcją dla dzieci. Także posiłki które spożywały były w kolorze dnia np. smerfna galaretka z bitą śmietaną, zielona zupa krem, żółte koktajle itp. Dzieci wykonywały również prace plastyczne np. wycinały białe chmurki i żółte słoneczka, wyklejały niebieskie wozy policyjne itp.
Wiedza, którą przedszkolaki zdobyły w kolorowym tygodniu na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Autor: Bożenna Duda
„Dni Rodziny w Bajce”

Obchody Dni Rodziny w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Mamy i Taty. W dniach 21 – 23 maja w grupach odbyły się uroczystości, do których przedszkolaki bardzo sumiennie się przygotowywały. Podczas uroczystego programu
3 latki „Myszki” zapewniały rodziców, że chociaż są urwisami, to bardzo ich kochają. Z kolei
w grupie 4 letniej „Wiewiórki” rodziców przywitało indiańskie plemię „Sprytne Wiewióry”, które udowodniło, że najważniejsza jest rodzina. 5 latki „Żabki” tłumaczyły gościom, do czego służy tata i zapewniały, że mama zawsze strzeże od złych przygód i ociera każdą łzę. 5 latki „Biedronki” obiecały, że rodzice zawsze mogą na nich liczyć i codziennie będą im pomagać.
6 latki „Sówki” przygotowały teatrzyk o królewskiej córce Gburce, która nauczyła się dobrych manier. A 6 latki Pszczółki” zaprosiły rodziców na Familiadę, którą poprowadził Karol Strasburger - Kuba. Walka drużyny „Mamy” i drużyny „Tatusiowie” zakończyła się remisem. Brawo!
W piątek, 31 maja swoje święto obchodziły dzieci. Dzień Dziecka na sportowo pod hasłem „Ruch to zdrowie” zorganizowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Było mnóstwo zabaw i konkursów sportowych. Dzieci wykonywały zadania ruchowe do słów piosenek np. „Wesoła gimnastyka”. Spróbowały swoich sił w konkursach sportowych: „Kto pierwszy?”, „Piłka w tunelu”, „Kto trafi do celu?, „Rzuty do tyłu” itp. Sprawdziły też swoją siłę fizyczną w przeciąganiu liny oraz kondycję i spryt na torach przeszkód.
Za przygotowanie i prowadzenie imprezy dla dzieci odpowiadały panie Ewa Domurad i Wanda Sokołowska.
Obchody Dni Rodziny wieńczył Piknik Rodzinny, który zorganizowaliśmy w sobotę, 1 czerwca, na placu zabaw. Pogoda dopisała więc mogliśmy wspólnie bawić się „na całego”. Najpierw do zabawy zaprosił wszystkich uczestników zespół „Keri”. Zaproponował dzieciom i rodzicom zabawy muzyczno – ruchowe oraz konkursy sportowe. Potem przywitaliśmy Wesołe Pacynki, które przygotowały dla uczestników majówki wiele ciekawych zabaw. Można było skorzystać z dmuchanych urządzeń. Prowadzące zaproponowały także bańki mydlane w rozmiarze XXL oraz modelowanie balonów. Można też było skorzystać z fotobudki z akcesoriami, przebrać się za pirata, kowboja, clowna, wróżkę … i własnym aparatem zrobić sobie zdjęcie. Były też dwa stoiska plastyczne. Na jednym można było np. narysować swoją rodzinę, a na drugim pomalować twarz. Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa i stoiska ze smakołykami: kiełbaskami z grilla, goframi, popcornem, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz ciastami, które upiekli rodzice itp.
Za organizację majówki odpowiedzialne były panie Elżbieta Jędrzejczyk i Luiza Wójcicka.
Obchody Dni Rodziny pozwoliły na jeszcze większe zacieśnienie więzi rodzinnych oraz na integrację środowisk rodzinnych.

Autor: Bożenna Duda
„Wyjątkowe miejsce - Garncarska Wioska


… i my tam byliśmy.

5 i 6 latki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie odwiedziły wyjątkowe miejsce - Garncarską Wioskę w Kamionce k/Nidzicy. Na miejscu powitał nas przewodnik. Najpierw zaprosił nas do "Kina Przyrody". Pierwszej grupie zaproponował obejrzenie w technice 3D opowieści o życiu zwierząt na dnie oceanu, natomiast drugiej grupie film "Żłobek dla słoni". Z kina trafiliśmy prosto do pracowni rzemieślniczej. Pod okiem instruktorów dzieci lepiły z gliny lub malowały na szkle. Spod sprytnych paluszków przedszkolaków wyszły pięknie zdobione szkatułki i malowane na szkle obrazki. Swoje wyroby dzieci zabrały do domu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się koło garncarskie, na którym instruktorka toczyła gliniany dzbanek. Dzieci chciały zabrać go do przedszkola, ale okazało się, że musi dobrze wyschnąć, bo inaczej ulegnie zniszczeniu. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie wioski i spacer po ścieżce edukacyjnej. Z zainteresowaniem oglądaliśmy bardzo ciekawe obiekty: garncarnię, kuźnię mazurską, "Jarzębinowy Amfiteatr", 200 letnią stodołę mazurską, ekspozycję tradycyjnych sprzętów wiejskiego gospodarstwa mazurskiego oraz Galerię „Skarby Ziemi”. W galerii dzieci dostały bazaltowe kamienie na pamiątkę. Ostatnim etapem wycieczki była gospoda „Ptasie radio”, w której przygotowuje się posiłki wykorzystując warzywa, zioła i owoce z ekologicznych upraw w Rajskim Ogrodzie. Kompot, którym poczęstowały nas panie kucharki był naprawdę pyszny. Drugie śniadanie natomiast zabraliśmy z przedszkola.
To był dzień pełen wrażeń i pouczająca lekcja historii.

Autor: Bożenna Duda
„Roztańczone Przedszkolaki” …

… czyli Wiosenny Festiwal Tańca.
Festiwal tańca odbył się 8 maja 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie. My też wzięliśmy w nim udział. Dzieci z grupy „Biedroneczki” i „Pszczółki” z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zaprezentowały na deskach domu kultury dwa tańce: „Taniec nowoczesny” i „Twist”. Przygotowaniem dzieci do udziału w festiwalu zajęły się dwie nauczycielki: Luiza Wójcicka i Natalia Dykty. Wiosenny Festiwal Tańca zorganizowało Niepubliczne Przedszkole Nr 1 „Pod Topolą” w Szczytnie. Jego celem było rozwijanie uzdolnień tanecznych i wrażliwości muzycznej dzieci, a także integracja środowisk lokalnych. Popisy taneczne przedszkolaków mogli obejrzeć wszyscy chętni mieszkańcy Szczytna. W festiwalu wzięły udział przedszkola miejskie i gminne.

Autor: Bożenna Duda
„Szanteczka dla Dziecka” …

… przegląd piosenki szantowej i turystycznej.
Imprezę plenerową zorganizował Miejski Ośrodek Sportu i Miejski Dom Kultury w Szczytnie. W środę, 1 maja 2019 r. na Plaży Miejskiej, nad Jeziorem Domowym Dużym, królowała muzyka. Mali i troszkę starsi artyści wystąpili przed licznie zgromadzoną publicznością. Dzieci z grupy „Biedroneczki” i „Sówki” z Miejskiego przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zaśpiewały dwie piosenki „Sambę turystyczną” oraz „Bum cyk, cyk i rata, rata”. Przygotowaniem artystycznym przedszkolaków zajęła się pani Małgorzata Cieślak.
Podczas imprezy burmistrz miasta i instruktor sekcji żeglarskiej dokonali oficjalnego otwarcia sezonu żeglarskiego 2019 w naszym mieście.

Autor: Bożenna Duda


Królik i zając w Bajce


W środę, 10.04.2019 r., dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odwiedziło Kino Objazdowe „Ostrówek”. Przedszkolaki obejrzały film o zwariowanym, pełnym pomysłów Króliku Piotrusiu. Królik i jego równie zwariowana rodzinka: Ciapcia, Kłapcia, Puchowy Ogonek i Beniamin pragnęli dostać się do ogródka Pana McGregora, aby do woli objadać się pysznymi warzywami. Ta historia, pełna komicznych sytuacji i gagów rozbawiła dzieci do łez.
A we wtorek, 16.04.2019 r., do naszego przedszkolnego ogródka „wkradł się” zając. Dzieci od razu wypatrzyły go przez okno. Podekscytowane krzyczały – proszę pani w ogródku jest biały zając. To Zając Bielak – powiedziała pani - pewnie ma dla Was niespodzianki. Maluchy prędko się ubrały i wybiegły na spotkanie z gościem. Zając przywitał dzieci i zaproponował różnorodne zabawy, których głównym bohaterem było wielkanocne jajko. A na zakończenie przedszkolaki szukały ukrytych przez zajączka prezentów. To była naprawdę udana zabawa.

Autor: Bożenna Duda
Mezalians w Bajce

Prima aprilis 2019 przywitał dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie niespodzianką. Otóż już z samego rana muzycy z Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna zaprosili maluchy na koncert, w którym w roli głównej wystąpił Pan Flet i Pani Tuba. Okazało się, że Pan Flet był chudy, a Pani Tuba gruba … no i się zaczęło ... Sytuację uratował Pan Dyrygent, który sprytnie pogodził te dwa, na pierwszy rzut oka, różne instrumenty. Pan Dyrygent zwinnie wymachując batutą zaprosił instrumenty do orkiestry, która zagrała marszowe i taneczne rytmy, włączając do zabawy publiczność.
Tego dnia wiele się jeszcze w "Bajce" działo np. "Sówki" obejrzały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczytnie sztukę teatralną "Sowa mądra głowa". Inne grupy też miały ciekawe, wiosenne zajęcia.

Autor: Bożenna Duda
„W marcu jak w garncu” …

… i to nie tylko w pogodzie. W miesiącu marcu dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie przeżyły wiele ciekawych wydarzeń i zajęć.
Już 8 marca 2019 r. dziewczynki obchodziły swoje święto. Chłopcy stanęli na wysokości zadania i przygotowali swoim koleżankom niespodzianki oraz drobne upominki.
12 marca odbyły się zajęcia edukacyjne „Kodowanie na dywanie” z klockami Lego. Warsztaty poprowadziła pani Małgosia, instruktorka Akademii Twórczego Rozwoju EDUKIDO ze Szczytna. Zadaniem dzieci 3 i 4 letnich było zbudowanie z klocków Lego wiatraczków, a dzieci 5 i 6 letnich żaglówek, a następnie wprowadzenie ich w ruch za pomocą powietrza. Gdy nie wszystkie żaglówki chciały płynąć pojawiło się pytanie – dlaczego? Okazało się, że wszystko zależy od wielkości żagla, im większy, tym łatwiej wprawić go w ruch. Dzięki takim doświadczeniom dzieci miały okazję nauczyć się stawiać trafne pytania, skutecznie na nie odpowiadać oraz cieszyć się konstruktywnymi efektami pracy. To była prawdziwa eksplozja kreatywności!
21 marca, nad Jeziorem Domowym Dużym, przedszkolaki powitały długo wyczekiwaną wiosnę. W trosce o środowisko, zamiast utopić Marzannę, dzieci wypowiadając słowa zaklęcia zamieniły ją w Panią Wiosnę i zabrały do przedszkola.
26 marca odbyły się warsztaty teatralne dla dzieci „EKO teatrzyk”. Animatorzy Fundacji Alternatywnej Edukacji ALE ze Zyzdrojowych Piecek przeprowadzili zajęcia animacji czasu wolnego „Pawujciowy teatrzyk”. Tematem przewodnim była wiosna. Najpierw przedszkolaki wysłuchały bajki o zwierzętach, a następnie wykonały z materiału odpadowego kukiełki do bajki. Punktem kulminacyjnym była zabawa dramowa. Podczas gry aktorskiej dzieci miały okazję popisać się m.in. umiejętnościami intonacyjnymi, własną interpretacją tekstu mówionego i umiejętnością posługiwania się kukiełką.
Miesiąc marzec zakończyliśmy urodzinową imprezą. 29 marca dzieci świętowały urodziny marcowych jubilatów. Jak co miesiąc był pyszny tort, życzenia, upominki, zabawy muzyczne oraz konkursy.
Ponieważ przedszkolaki nieustannie chcą się bawić, dlatego podczas każdych zajęć i zabaw dominuje aktywność i kreatywność. Nauczycielki zawsze wspierają ciekawskie maluchy w pogłębianiu wiedzy o świecie i w twórczej zabawie. Zaspokajają także potrzebę budowania relacji z rówieśnikami.

Autor: Bożenna DudaUdany karnawał w „Bajce”

W tym roku grono pedagogiczne oraz Rada Rodziców Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie zaproponowała dzieciom wiele karnawałowych atrakcji. Najważniejsze z nich to: dwa koncerty muzyczne w wykonaniu Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna, spektakl teatralny w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego „Arena” z Białegostoku oraz bal karnawałowy, który poprowadził zespół „Wesołe Pacynki” ze Szczytna.
17 stycznia 2019 r., Piotruś i wilk, bohaterowie opowieści muzycznej pod tym samym tytułem, zaprosili dzieci do świata muzyki rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa. Tematem spotkania była muzyka ilustracyjna, która nie tylko działa na wyobraźnię, ale też naśladuje dźwięki otaczającego świata. Sergiusz Prokofiew był autorem różnych gatunków muzyki np. baletowej, operowej, kameralnej, scenicznej, filmowej. To właśnie ten kompozytor był także twórcą bajki symfonicznej „Piotruś i wilk”. Bohaterami opowieści muzycznej byli: Piotruś, dziadek, wilk, kaczuszka, wróbelek i kotek. W ich role wcieliły się dzieci, które okazały się profesjonalnymi aktorami i w ciekawy sposób przedstawiły przygody granych przez siebie postaci. Podczas koncertu przedszkolaki przypomniały sobie brzmienie klarnetu i fletu poprzecznego.
15 lutego 2019 r. dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu muzycznym „Gitara gitarze nierówna”. Tematem przewodnim koncertu była muzyka rozrywkowa. Przedszkolaki miały okazję wsłuchać się w dźwięki trzech różnych gitar: klasycznej, elektrycznej i basowej. Jak zwykle dzieci wzięły udział w inscenizowanej opowieści muzycznej i świetnie zagrały swoje rock-and-rollowe role. Tradycyjnie na zakończenie każdego spotkania odbył się konkurs wiedzy muzycznej.
11 lutego 2019 r. przedszkolaki obejrzały w przedszkolu spektakl teatralny „Pani Zamieć”. Treścią bajki była historia dwóch sióstr Marysi, pięknej i pracowitej oraz Kunegundy, brzydkiej i leniwej. Obie przez magiczną studnię trafiły do zaklętej krainy Pani Zamieci. Każda z nich za swoją pracę otrzymała od śnieżnej królowej inną zapłatę. Pracowita i sumienna Marysia nagrodzona została kuferkiem pełnym złota oraz kosztowności. Natomiast leniwa Kunegunda dostała kuferek wypełniony ropuchami, wężami i innymi gadami. W przedstawieniu poruszono ważne wartości wychowawcze: szacunek, pracowitość i pomoc innym. Dzieci dowiedziały się, że dobro zawsze popłaca. Ciężka praca została wynagrodzona, a lenistwo ukarane.
Dla dzieci spotkanie z muzyką, muzykami, aktorami scenicznymi to coś fascynującego i zawsze budzi u nich zainteresowanie sztuką oraz kształtuje prawidłowe postawy kulturalnego widza.
19 lutego 2019 r. odbyła się w przedszkolu impreza, na którą dzieci czekały bardzo długo. To bal karnawałowy „Piraci i księżniczki”. Wybór karnawałowych kreacji pochłonął im sporo czasu. Na balu pojawiły się m.in. księżniczki, wróżki oraz wiele, wiele innych postaci bajkowych, leśnych zwierząt itp. Nie zabrakło też służb mundurowych, które dbały o porządek na balu. To były dwie godziny wspaniałej zabawy.

Autor: Bożenna DudaSkok na smog …

… ten i dziewięć innych starannie dobranych utworów literackich poznały dzieci 6 letnie „Pszczółki” i „Sówki” podczas realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Biblioteka Przedszkolaka”, w którym uczestniczyło tylko 50 przedszkoli z całej Polski.
W Kuferku Przedszkolaka, który otrzymały dzieci od organizatora projektu, Fundacji Burza Mózgów z Krakowa, znalazły się m.in. współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa. Przeprowadziliśmy z dziećmi w przedszkolu cykl zajęć plastyczno - typograficznych i czytania generacyjne. W czytankowych spotkaniach brały udział babcie i dziadkowie naszych wychowanków, którzy czytali przedszkolakom książki z kuferka. Podczas zajęć, w skupieniu i lepszej koncentracji uwagi, pomagały specjalne typograficzne okulary oraz kukiełki - Babcia Ciszy i Dziadek Ciszy. W czasie każdych warsztatów 6 latki wykonywały jedną kreatywną kartę pracy dotyczącą treści przeczytanej książki. W karcie pracy było miejsce na kolorowanie, inwencję twórczą pobudzającą wyobraźnię dzieci oraz ćwiczenia typograficzne polegające na wycinaniu i przyklejaniu liter. Na ostatniej stronie książki dzieci przedstawiły swoją ulubioną postać bajkową. W efekcie każde dziecko wykonało własną spersonalizowaną książkę.
Projekt realizowaliśmy w Miejskim Przedszkolu Nr 1 "Bajka" w Szczytnie od października 2018 r. do stycznia 2019 r. Miał on na celu rozwijanie literackich zainteresowań dzieci, kształtowanie ich czytelniczych zwyczajów i pielęgnowanie prawidłowych nawyków.


Autor: Bożenna DudaTrzy Certyfikaty dla „Bajki”

W czwartek. 29 listopada 2018 r. dyrektor Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie Pani Urszula Stawicka, odebrała z rąk Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Na ten sukces pracowała cała społeczność przedszkolna przy szerokiej współpracy ze środowiskiem.
Przez 13 miesięcy realizowaliśmy patriotyczny projekt edukacyjny „Przedszkolaki z Bajki dla Niepodległej”. Zorganizowaliśmy m.in. „Koncert dla Niepodległej” w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie z udziałem dzieci z przedszkoli miejskich i gminnych oraz władz samorządowych (maj 2018). Przystąpiliśmy do projektu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie „100 Dębów Pamięci Bohaterów Niepodległej” (październik 2018). Na terenie ogrodu przedszkolnego posadziliśmy dąb poświęcony pamięci Henryka Suchenka-Sucheckiego, działacza niepodległościowego, żołnierza odrodzonego Wojska Polskiego, prezesa Związku Sybiraków. Mamy nadzieję, że wrośnie on w tę ziemię i będzie trwać jak niepodległość. Za udział w projekcie otrzymaliśmy certyfikat. W listopadzie 2018 r. rozstrzygnęliśmy dwa konkursy z udziałem dzieci i rodziców: fotograficzny „Piękna Niepodległa” (przedszkolny) i plastyczny „Piękna nasza Polska cała” (ogólnopolski). 9 listopada 2018 r. punktualnie o godz. 11.11 przedszkolaki zaśpiewały wspólnie z dziećmi przedszkolnymi i uczniami szkół z terenu całej Polski, którzy przystąpili do ogólnopolskiego projektu, cztery zwrotki hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”, bijąc w ten sposób rekord dla Niepodległej. W dniu 11 listopada 2018 r., w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego pod Pomnikiem Orła Białego, dzieci 5 i 6 letnie oraz ich rodzice, a także pracownicy przedszkola wzięli udział w uroczystości zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe oraz miasto i gminę Szczytno. Podejmowane przez nas działania przynoszą konkretne efekty wychowawcze w kształtowaniu tożsamości narodowej dzieci i ich identyfikacji z Rzeczpospolitą Polską.
Certyfikat „Szkoła Wierna Dziedzictwu zobowiązuje. Na ten wizerunek będziemy pracować w kolejnych latach.
W tym roku szkolnym przedszkole otrzymało trzeci z kolei Certyfikat za udział w projekcie „Biblioteka Przedszkolaka” Krakowskiego Biura Festiwalowego i Krakowa Miasta Literatury UNESCO, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Burza Mózgów z Krakowa. Najważniejszym celem projektu jest wykształcanie nawyków czytelniczych wśród najmłodszych.
Cała społeczność przedszkolna jest dumna, że wspólna praca przynosi wymierne efekty i jest doceniana w środowisku.

Autor: Bożenna Duda
Miś spełnia marzenia dzieci ...

Już po raz drugi dzieci i rodzice z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odpowiedzieli na apel Fundacji Mam Marzenie oddział w Olsztynie i włączyli się do akcji charytatywnej „Podaruj misia chorym dzieciom”.

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia w placówce zorganizowaliśmy zbiórkę nowych maskotek. Wielkie serduszka maluchów i ich rodziców znowu zabiły mocniej i otworzyły się szeroko na potrzeby innych. Udało nam się zebrać 103 misie, które sprawią radość dzieciom przebywającym w szpitalach na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Koordynatorkami akcji były: nauczycielka Elżbieta Jędrzejczyk oraz przedstawicielka Rady Rodziców, mama czteroletniej Tosi, Pani Ewelina Grabowska.
Nagrodą dla dzieci za trud włożony w zbiórkę maskotek było spotkanie z ogromnym misiem pandą, który zaprosił wszystkie przedszkolaki do wspólnej zabawy. Dzień Misia upłynął nam w atmosferze radości oraz w poczuciu, że mogliśmy spełnić, chociaż kilka małych marzeń…


Autorzy: Elżbieta Jędrzejczyk, Bożenna Duda

Hej ! Wesele! Spotkanie z muzyką ludową

23 listopada 2018 r. dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie, podczas koncertu w wykonaniu Agencji Artystycznej „Pozytywka” z Olsztyna, mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w weselu ludowym. Para młoda i tancerze, wybrani spośród publiczności, przebrani w stroje ludowe zaprezentowali polskie tańce narodowe. Mali aktorzy świetnie wcielili się w swoje role. Wykazali się zdolnościami nie tylko tanecznymi. Muzycy wspólnie z dziećmi zaprezentowali polskie tańce narodowe wywodzące się z tańców ludowych: poloneza, krakowiaka, mazurka, oberka i kujawiaka. Wiedzę na temat tańców zawdzięczamy Oskarowi Kolbergowi, polskiemu etnografowi i folkloryście, który ukochał muzykę i kulturę ludową. Wszystko, co widział i słyszał na polskiej wsi zapisywał. Jako pierwszy zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów. Podczas występów muzyków dzieci usłyszały wiele kompozycji muzyki ludowej. Jednak najcenniejszym przekazem tego koncertu było utwierdzenie młodziutkich Polaków w miłości do Ojczyzny, krzewienie jej kultury, historii i folkloru.

Autor: Bożenna Duda„Piotruś Pan i piraci”

to spektakl, który obejrzały 5 i 6 latki z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie w Miejskim Domu Kultury, w środę 21.11.2018 r. Aktorzy z krakowskiego teatru zaprosili dzieci na przedstawienie o tym, że wszystkie dzieci kiedyś dorastają. Zanim to się jednak wydarzy w swoim dziecięcym święcie borykają się z różnymi problemami i pytaniami, np. „Co to znaczy nie umieć kochać? Czy wróżki istnieją, czy tylko wtedy, gdy się w nie wierzy? Czy tykanie budzika może obudzić krokodyla? Czy …? Ale …? Dlaczego …?” Odpowiedzi na te pytania pomagał im odnaleźć Piotruś Pan. Dzieci zaufały swojej wyobraźni oraz mocy czarodziejskiego pyłu i razem z Piotrusiem Panem poleciały do Krainy Nibylandii. Na tej tajemniczej i magicznej wyspie z zapartym tchem śledziły wątek piratów, Indian i krokodyla oraz dorosłych, w których zawsze drzemie tęsknota za młodością. Spektakl zawierał wiele wartości wychowawczych, np. wyraźnie rozgraniczał pojęcia dobra i zła oraz wskazywał ponadczasową dominację dobra nad złem. Akcja utworu pełna była humoru sytuacyjnego i słownego. Zawierała zaskakujące rozwiązania oprawy świetlnej i muzycznej. Świat fantastyczny łączył się ze światem realnym, w którym dzieci aktywnie uczestniczyły.


Autor: Bożenna Duda

„Bajka” świętowała …

… 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
W czwartek, 08.11.2018 r., dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie uczciły pamięć bohaterów walk o niepodległość. W biało – czerwonym marszu przeszły pod Pomnik Orła Białego i zapaliły znicze. W piątek, wraz z innymi placówkami oświatowymi z całej Polski, przystąpiły do bicia „Rekordu dla Niepodległej”. Punktualnie o godzinie 11.11 zaśpiewały cztery zwrotki hymnu „Mazurek Dąbrowskiego”. Akcja odbywała się pod patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Tego dnia w przedszkolu na dzieci czekały jeszcze inne atrakcje. Najpierw rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Piękna Niepodległa”. W konkursie wzięły udział chętne dzieci i ich rodzice. Zdjęcia, które wspólnie wykonali naprawdę robią wrażenie. Są na nich, i zwierzęta, i ciekawe krajobrazy. Widać, że dzieci naprawdę potrafią obserwować przyrodę i zachwycać się niezwykłymi widokami. Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i statuetkę. W końcu nadszedł moment, na który czekały wszystkie maluchy - „Pokaz mody patriotycznej”. Bo warto przypomnieć, że tego dnia dzieci przyszły do przedszkola w strojach w kolorach czerwonych i białych. Natomiast, 11 listopada, 5 i 6 latki wzięły udział w obchodach rocznicowych zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe z udziałem Miasta i Gminy Szczytno. Na skwerze, pod Pomnikiem Orła Białego, w biało – czerwonych rękawiczkach wypuściły w niebo balony w barwach narodowych.
Obchody 100 lecia odzyskania niepodległości przygotowaliśmy tak, aby każdy przedszkolak mógł je poczuć i przeżyć. Taka forma świętowania rocznicy na pewno na długo zapadnie im w pamięci.


Autor: Bożenna Duda
100 Dębów Bohaterów Niepodległej

Dzieci i pracownicy Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie postanowili upamiętnić 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyjątkowym pomnikiem, który będzie robił wrażenie za kolejne 100 lat. W październiku przystąpiliśmy do projektu Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Kuratorium Oświaty i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie "100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej". Patronat honorowy nad projektem objął Wojewoda Warmińsko - Mazurski Artur Chojecki.
Przystępując do udziału w projekcie chcemy uczcić nie tylko tę rocznicę, ale przede wszystkim wybitne postaci, które wywarły istotny wpływ na odzyskanie oraz utrwalanie niepodległości naszej ojczyzny. 31 października 2018 r. dzieci z naszego przedszkola w asyście Pani Dyrektor U. Stawickiej i pracownika Nadleśnictwa Szczytno posadziły dąb pamięci Henryka Suchenek Sucheckiego, działacza niepodległościowego, żołnierza odrodzonego Wojska Polskiego, prezesa Związku Sybiraków. Dąb został opatrzony pamiątkową tabliczką.
Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ogromne zaangażowanie i powiedziała, że posadzony dąb będzie wymownym świadectwem odzyskania przez Polskę niepodległości i dziękczynnym wotum za przywróconą niepodległość. Będzie też formą wyrażenia naszego przywiązania do ziemi ojczystej, do wolności i tradycji. Za udział w projekcie przedszkole otrzymało od organizatorów Certyfikat uczestnictwa z informacją, że dąb ku pamięci Henryka Suchenek Sucheckiego został przekazany pod opiekę naszej placówce.

Autor: Bożenna DudaPolska jesień radość niesie …

… Koronacja Dzieci na Króla i Królową w Miejskim Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Szczytnie. W środę, 24.10.2018 r., już po raz dwudziesty przyjęliśmy w poczet przedszkolnej braci dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły edukację w naszej placówce.
Zanim ten najważniejszy moment nastąpił przedszkolaki zaprezentowały publiczności, swoim rodzicom, nazwy grup. Kiedy zaświeciło słoneczko, „Myszki” (3 latki), bawiły się w rytm jesiennej poleczki. „Wiewióreczki” (4 latki) wesoło skakały po gałązkach drzew, zbierały szyszki i gromadziły zapasy. „Biedroneczki” (5 latki) korzystały ze słonecznej pogody, opalały się i tańczyły walczyka. „Żabki” (5 latki) hasały po łące i skakały wysoko. Pracowite „Pszczółki” (6 latki) zajęte były zbieraniem nektaru i „produkcją miodu”, a mądre „Sówki” (6 latki) nieustannie zdobywały wiedzę. Wszystkie te miłe zwierzaki, dzięki temu, że różnią się między sobą, są ozdobą naszej przyrody. Dzieci bardzo je kochają i postanowiły wybrać na nazwy swoich grup. Rodzice nagrodzili małych artystów gromkimi brawami, a prowadząca uroczystość zapowiedziała, że właśnie nadszedł czas koronacji. Zanim jednak na głowach dzieci spoczęły złote korony, musiały złożyć przysięgę. Zobowiązały się, że będą przestrzegać zasad obowiązujących w przedszkolu i dawać dobry przykład innym. A obietnicy trzeba dotrzymać. Teraz będą nam miłościwie panować przez cztery lata.


Autor: Bożenna Duda

Kuferek Przedszkolaka – warsztaty czytelnicze w „Bajce”

W czwartek, 18 października 2018 r., dzieci 6 letnie z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie odwiedzili niecodzienni goście, aż z Krakowa. To animatorzy z Fundacji Burza Mózgów. Zajmują się działaniami artystycznymi na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa. Warsztaty inaugurujące przystąpienie dzieci 6 letnich z naszego przedszkola do ogólnopolskiego projektu czytelniczego poprowadziła animatorka z fundacji. Na wstępie zaprezentowała przedszkolakom Kuferek „Biblioteka Przedszkolaka” wypełniony książkami, kartami pracy, kreatywnymi materiałami dla dzieci oraz nauczycieli. W barwny sposób przedstawiła bohaterów książek z kuferka, zachęcając w ten sposób do ich przeczytania W kuferku znalazły się między innymi: albumowe wydanie wierszy dla dzieci L. J. Kerna, kolorowe, barwnie ilustrowane opowiadania Pan Kuleczka W. Widłaka, czy klasyka literatury światowej Tam, gdzie żyją dzikie stwory M. Sendaka. W sumie 10 starannie wybranych książek, w tym współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa. To oczywiście nie tylko prezent dla dzieci, ale też materiały do dalszej pracy i kontynuacji projektu. Bowiem wokół każdej z książek na przestrzeni trzech miesięcy zostaną zrealizowane zajęcia plastyczno-typograficzne i czytania generacyjne. 6 latki biorące udział w projekcie będą uczestniczyły w 10 warsztatach. W czasie ich trwania wykonają własną, spersonalizowaną książkę.
W dalszej części spotkania odbyło się czytanie generacyjne, do którego zaprosiliśmy dziadka naszego przedszkolaka. Zanim dziadek Franka zaczął czytać, dzieci otrzymały okulary typograficzne, które miały na celu skupienie uwagi przedszkolaków podczas czytania oraz kukiełkę Babcia Ciszy i Dziadek Ciszy. Kto trzymał kukiełkę ten pilnował ciszy podczas czytania książki. Następnie animatorka wykonała z dziećmi za pomocą klocków typograficznych i czarnej farby okładki. To własne literowo – typograficzne autoportrety. Posłużą one jako teczki na karty pracy. W ten sposób dzieci rozpoczęły pracę nad projektowaniem własnej książki, opartej na czytanych w kolejnych tygodniach książkach z kuferka. Potem 6 latki wykonały pierwszą kartę pracy poświęconą przeczytanej książce Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka.
Realizację projektu będziemy oczywiście kontynuować. W ciągu trzech miesięcy odbędzie się jeszcze dziewięć czytankowych spotkań i warsztatów. Dzieci będą zapraszały do czytania książek swoje babcie i dziadków. Po każdym takim spotkaniu wypełnią kartę pracy dotyczącą przeczytanej książki. W każdej karcie jest miejsce na kolorowanie, inwencję twórczą pobudzającą wyobraźnię oraz ćwiczenia typograficzne polegające na wycinaniu i przyklejaniu liter. Na ostatniej stronie swojej książki dzieci przedstawiają własną ulubioną postać książkową.
Taka forma czytania i popularyzacji książek z pewnością przyniesie zamierzony efekt.
Angażuje ona, bowiem najmłodszych do wspólnego kreatywnego działania. Kształtuje ich czytelnicze zwyczaje i pielęgnuje prawidłowe nawyki tych, którzy już połknęli literackiego bakcyla.


Autor: Bożenna Duda

Co w trawie piszczy? Czyli w grupie siła.

Dzieci 5 i 6 letnie z Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie, 8 października, obejrzały w domu kultury musical profilaktyczny, „Co w trawie piszczy? Czyli w grupie siła” w wykonaniu aktorów Teatru Muzycznego Forte z Wrocławia.
Twórcy musicalu przedstawili w zabawny sposób życie mieszkańców łąki. Pracowita mrówka ciągle gdzieś się spieszyła. Rozmarzony konik polny wieczorami grał na skrzypcach. Elegancka biedronka godzinami przeglądała się w kroplach rosy. Mucha trochę zezowała, motyl zawsze pił przez słomkę, a pająk zamiast sześciu nóg, miał ich aż osiem. Fantastyczne przygody tych drobnych stworzeń, zabawnych przez swój wygląd i dziwactwa, udowodniły, że chociaż wszyscy tak bardzo się od siebie różnią to, tylko wspólnymi siłami mogą pokonać wszelkie trudności i dokonać naprawdę czegoś wielkiego. Dzieci zrozumiały, jak ważna jest tolerancja i akceptacja każdego z nas i, że „inność” tak naprawdę nie jest wadą.

Autor: Bożenna Duda
„Na sportowo, bajkowo, ekologicznie …”

Na te priorytety stawia grono pedagogiczne Miejskiego Przedszkola Nr 1 „Bajka” w Szczytnie w pracy z dziećmi w tym roku szkolnym. We wrześniu przedszkolaki z najstarszych grup wzięły udział w Europejskim Dniu bez Samochodu „Nie tankuję – jadę”. Imprezę na Placu Juranda zorganizował Urząd Miejski w Szczytnie. Dzieci m.in. wykonały kwiatowy obraz oraz uczestniczyły w akcji udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
A już na drugi dzień, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, zorganizowaliśmy imprezę w przedszkolu pod hasłem „Biało – Czerwoni”. Oczywiście na sportowo. Dzieci spędziły całe przedpołudnie w ogrodzie przedszkolnym. A działo się dużo. Były gry i zabawy sportowe, muzyczno - ruchowe, konkursy, zabawy na licznych ścieżkach edukacyjnych i w ogrodzie zmysłów oraz na zmodernizowanym i odnowionym sprzęcie rekreacyjnym.
Z kolei z okazji jubileuszowej akcji sprzątania świata - 25 lat dla Ziemi i dla ludzi - przedszkolaki wspomogły selektywną zbiórkę odpadów: „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2 x czyściej”. Dzieci „uzbrojone” w rękawiczki i worki na śmieci podjęły odpadowe wyzwanie: zbieramy – sprzątamy – nie śmiecimy. Uporządkowały teren w pobliżu przedszkola. Udział w akcji sprzątania świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska i interesująca metoda pracy wychowawczej, bo przecież, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.
W październiku rozpoczęliśmy kolejną już zbiórkę karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Cztery łapy” w Szczytnie. Nasi wychowankowie, co roku pamiętają o potrzebujących zwierzętach ze schroniska. W inicjowaniu akcji charytatywnych z udziałem całej społeczności przedszkolnej widzimy głęboki sens. Jesteśmy wrażliwi na niedolę bezdomnych zwierząt, bardzo chętnie im pomagamy, bo razem możemy więcej!.

Autor: Bożenna Duda